لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۳

مقام آمریکایی: القاعده در عراق مسئول حملات انتحاری است


یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا بر تهدیدی که از سوی القاعده درعراق متوجه کشور و همسایگان آن است، تاکید کره است.

برت مک گورک، مدیرکل وزارت امور خارجه برای ایران و عراق، روز چهارشنبه در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت گروه امارت اسلامی در عراق و شام از اوائل سال پیش بر حملات خود در عراق افزوده است.

در انفجارهای متعدد در عراق در روز چهارشنبه ۳۲ تن کشته شدند، در حالی که انفجار بمب های اتومبیلی در روز پنجشنبه دست کم ۵ کشته برجا گذاشت.

مک گورک گفت القاعده در عراق برای دامن زدن به تنش های فرقه ای به نواحی محل سکونت شیعیان و کردها حمله می کند، در همین حال سنی ها را برای حذف رقیبانش و تصاحب زمین هدف می گیرد. او یادآور شد رهبر گروه، که گفته می شود در سوریه بسر می برد، می خواهد بر سرزمینی از بغداد تا لبنان مسلط شود.

مک گورک گفت آمریکا رهبران عراق را ترغیب می کند برای منزوی ساختن تند روها یک استراتژی امنیتی ، سیاسی و اقتصادی فراهم آورند، و از ارتش عراق با تامین تجهیزات و آموزش پشتیبانی می کند.

پرزیدنت اوباما بازگشت سربازان آمریکایی به عراق را رد کرده است. اما الیوت ایگل، نماینده آمریکا روز چهارشنبه گفت ایالات متحده همچنان نگران امنیت عراق است.

او، در توضیحاتی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، در باره وضعیت در استان انبار در غرب عراق بحث کرد و گفت ارتش به تنهایی نمی تواند مشکل را حل کند، و دولت بغداد باید از سنی ها معتدل برای مقابله با القاعده کمک بخواهد.

اد رویس رئیس کمیته گفت جنگ در سوریه القاعده را بیشتر تقویت می کند، و ستیزه گران آزادنه بین دو کشور در رفت و آمد هستند.

مک گورک بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را جاذبه ای برای ر رزمندگان خارجی نامید و گفت ادامه قدرت او تاثیرات ویرانگری بر کشورهای منطقه، بویژه عراق، لبنان و اردن خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG