لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۴

باراک اوباما بر تصمیم آمریکا به خارج ساختن نیروهایش از عراق بار دیگر تاکید می گذارد


پرزیدنت باراک اوباما می گوید ایالات متحده به بیرون آوردن سربازان رزمی خود از عراق تا اوت آینده متعهد است

پرزیدنت باراک اوباما می گوید ایالات متحده به بیرون آوردن سربازان رزمی خود از عراق تا اوت آینده متعهد است.

آقای اوباما این موضوع را روز سه شنبه در کاخ سفید در پی دیداری با نوری المالکی، نخست وزیر عراق، عنوان کرد. او همچنین گفت آمریکا و عراق از تمرکز بر امنیت فراتر می روند و به مسایل بیشتری چون اقتصاد، تجارت و بازرگانی می پردازند. هر دو رهبر گفتند مهم است که انتخابات عراق در زمانی که تعین شده است، یعنی در ماه ژانویه، برگزار شود.

مالکی گفت او و آقای اوباما درباره «اهمیت» پایان دادن به تحریم های بین المللی بر کشور بحث کردند.

پپشتر، نخست وزیر عراق و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در کنفرانس سرمایه گذاری و بازرگانی آمریکا و عراق در واشنگتن سخن گفتند.

مالکی به شرکت کنندگان در کنفرانس گفت عراق «فضای خوبی برای سرمایه گذاری است». او همچنین گفت کشور می خواهد مشارکت بیشتری را در زمینه های اقتصادی و دیپلماتیک دنبال کند.

کلینتون از بازرگانان آمریکایی خواست پیشرفت هایی را که در عراق صورت گرفته است بررسی کنند. او همچنین گفت کشورهایی که بیش از اندازه در انتظار بودند، می توانند کشف کنند که برای سرمایه گذاری بسیار دیر شده است.

کلینتون پس از ملاقات با مالکی در روز دوشنبه گفت ایالات متحده امیدوار است راه برای سرمایه گذاری بین المللی بزرگتر در عراق و مناسبا ت دیپلماتیک نزدیکتر بین دو کشور هموار شود. کلینتون گفت او و مالکی همچنین درباره انتخابات آینده عراق بحث کردند و قول داد آمریکا از کوشش برای تضمین مشروعیت انتخابات حمایت کند.

مالکی روز دوشنبه همچنین با جو بایدن، معاون ریس جمهوری آمریکا، ملاقات کرد. بایدن از پارلمان عراق خواست در تصویب قانون انتخابات که شرایط مشارکت سیاسی شفاف را مشخص می کند، به سرعت عمل کند.

XS
SM
MD
LG