لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۷

برخورد با تروریسم در عراق


ایالات متحده آمریکا حمله اخیر به کاروان اتومبیل های حامل اسامه النجیفی، رئیس پارلمان عراق و همراهان او را در استان نینوا را بشدت محکوم می کند.

ماری هارف، سخنگوی قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه در بیانیه ای یاد آور شد نجیفی شریک نیرومند کوشش های آمریکا در عراق بوده است و ما شکرگزار هستیم آسیب ندید. هارف گفت حمله «نمونه خطری است که از سوی گروه های تروریستی متوجه تمام عراقی ها است، و بر اهمیت همکاری رهبران تمام جوامع عراقی برای جدا ساختن گروه های ستیزه گر از نواحی پرجمعیت تاکید می گذارد.»

در ماه های اخیر، خشونت در عراق شدت گرفته است که اکثر آن کار گروه امارت اسلامی عراق و شام است.

برت مک گورک، مدیرکل وزارت امور خارجه آمریکا در بخش ایران و عراق، در توضیحاتی در کنگره گفت : ابوبکر البغدادی، رهبر فعلی گروه که آمریکا او را یک تروریست اعلام کرده، آشکارا ماموریتش را بیان کرده است: می خواهد سرزمینی از بغداد تا سوریه و لبنان را زیر کنترل خود در آورد.

مک گورک گفت امارت اسلامی عراق و شام اینک در امتداد سه خط اصلی در عراق عمل می کند: نخست، در کوشش برای براه انداختن جنگ داخلی، به مناطق محل سکونت شیعیان حمله می کند... دوم، برای حذف رقیبان و حکومت بر منطقه، نواحی سنی نشین را هدف می گیرد. سوم، به کردها در شمال عراق و در نواحی مرزی مورد اختلاف حمله می کند، با این هدف که بر تنش قومی و ناآرامی دامن بزند.

مدیر کل وزارت امور خارجه گفت ، ایالات متحده قصد دارد به عراقی ها در کوشش برای شکست دادن امارت اسلامی در عراق و شام در دراز مدت، کمک کند.

برای پیشبرد این هدف، آمریکا از رهبری عراق می خواهد یک استراتژی امنیتی، سیاسی و اقتصادی را برای منزوی ساختن تندروها فراهم آورد. یعنی، حمایت از رزمندگان قبیله ای محلی، ادغام آنها در سرویس های امنیتی و تعهد به برگزاری انتخابات در زمان مقرر. هدف استراتژی همچنین این است که از نیروهای امنیتی عراق از طریق افزایش فروش های تسلیحاتی، آموزش و تقسیم اطلاعات حمایت شود.


مک گورگ یاد آور شد «برای مثال، عراقی ها اینک به هوپیمای کاروان، برای پرتاب موشک های هلفایر هستند، تا امارت اسلامی عراق و شام نتواند پناهگاه های امن در نواحی صحرایی غرب عراق ایجاد کند.

مک گورک در مورد سومین اقدام گفت «ما فعالانه افزودن یک عنصر اقتصادی را برای بسیج جمعیت سنی علیه گروه تشویق می کنیم. پیام ما به تمام رهبران عراق قاطع است: علیرغم اختلاف نظر در مجموعه ای از مسائل ، شما برای برخورد با امارت اسلامی عراق و شام، سازمانی که تمام عراقی ها را تهدید می کند، باید راهی برای کار با یکدیگر پیدا کنید.»
XS
SM
MD
LG