لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۹

شکست دادن گروه «دولت اسلامی»


دولت اسلامی عراق و شام – داعش - به هجوم وحشیانه در عراق و سوریه ادامه می دهد، و با بربریت خود از جمله اعدام های جمعی، گردن زدن، وادار کردن مردم به تغییر دین، غارت و تجاوز جنسی، جامعه بین المللی را به وحشت می اندازد.

حالا، رژیم بشار اسد در سوریه ادعا می کند دولتش تنها نیرویی است که می تواند با این بلا روبرو شود و آنرا شکست دهد و دیگران را به پیوستن به او در جنگ دعوت کرده است.

با این حال، مقامات آمریکایی به نقش رژیم اسد در به وجود آمدن داعش اشاره می کنند. رژیم اسد برای یک دهه ورود تروریست های خارجی به منطقه را تسهیل کرد، به اعتراضات صلحجویانه با خشونت پاسخ داد، سپس با گازهای سمی، بمب های بشکه ای و گزسنگی، شهروندان سوریه را هدف گرفت. او وقتی رژیمش با عملیات تروریستی که افراط گرائی را تغذیه می کند طولانی می شود، نمی تواند شریکی در نبرد با تروریسم باشد.

آن گونه که بن رودز، قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اخیرا در مصاحبه ای گفت «بربریت اسد علیه مردم خودش خلاء عظیمی بوجود آورد. این نوع جوّ مناقشه خشن و فرقه ای همچنین مردمی را که به طرف داعش کشیده می شوند جلب می کند. بنابراین او بخشی از مشکل است.»

رودز گفت به اعتقاد ایالات متحده، «استراتژی دراز مدت برای شکست دادن داعش و کوچک شدن پیوسته فضایی که بتواند در آن عمل کند، تقویت نیروهای امنیتی عراق است تا قادر شوند داعش را از جوامع خود بیرون برانند، و نیز افزایش توانایی نیروهای اوپوزوسیون معتدل سوریه است تا آنها هم بتوانند با داعش بجنگند.

رودز گفت آمریکا در جستجوی ایجاد ائتلافی از کشورهایی است که در علاقه به متوقف ساختن پیشروی خونین داعش شریک هستند. اگر چنین ائتلافی شکل بگیرد، آنگاه می توانیم فضایی را که داعش در آن عمل می کند تنگ تر کنیم.

رودز یادآور شد پیشرفت عراق در تشکیل دولت جدید، جلب همکاری دولت های منطقه ای و جوامع سنی در عراق برای شکست دادن داعش را آسان تر خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG