لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۱

منابع عراقی: در حمله منتسب به آمریکا پنج عضو یک گروه شبه‌نظامی در کرکوک کشته شدند


شبه‌نظامیان حشدالشعبی وابسته به جمهوری اسلامی در عراق.
شبه‌نظامیان حشدالشعبی وابسته به جمهوری اسلامی در عراق.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه، ۱۲ آذر، به نقل از سه منبع امنیتی گزارش داد در یک حمله هوایی که ممکن است ایالات متحده انجام داده باشد، پنج عضو یک گروه مسلح عراقی مورد حمایت حکومت ایران در شمال شهر کرکوک، که در حال آماده شدن برای شلیک پرتابه به نیروهای آمریکایی بودند، کشته شدند.

مقامات نظامی ایالات متحده تا لحظه اتشار خبر به درخواست رویترز برای اظهار نظر در این باره پاسخ ندادند.

بنا به این گزارش، یک مقام ارتش آمریکا اوایل روز شنبه گفت نیروهای آمریکایی و بین‌المللی با حمله راکت‌های متعدد به منطقه نظامی مجهز به باند فرودگاه در رمیلان در شمال شرقی سوریه مواجه شدند، اما هیچ تلفات یا خسارتی به زیرساخت‌ها وارد نشد.

گروه های مسلح عراقی از ۲۵ مهر تاکنون مسئولیت بیش از ۷۰ حمله به نیروهای آمریکایی را به دلیل آنچه می‌گویند حمایت واشنگتن از اسرائیل در بمباران غزه است، بر عهده گرفته‌اند.

این حملات در جریان آتش بس موقت اخیر بین اسرائیل و حماس متوقف شد، اما پس از نقض آن توسط حماس از سر‌گرفته شده است.

ایالات متحده پیشتر در ماه جاری دو حمله را علیه گروه‌های مسلح وابسته به جمهوری اسلامی که در حملات علیه نیروهای آمریکایی شرکت کرده بودند، انجام داده است.

منابع آمریکایی و عراقی به رویترز گفتند حمله جنگنده‌های آمریکایی در اول آذر به دو هدف در جنوب پایتخت عراق به تلافی بیش از ۶۰ حمله حشد الشعبی به نیروهای آمریکایی انجام گرفته است. هشت شبه‌نظامی حشدالشعبی در این حملات کشته شدند.

در این حملات حداقل ده ستیزه‌جو کشته شدند که هم به عنوان اعضای گروه شبه نظامی کتائب حزب‌ الله و هم از نیروهای حشد الشعبی عراق، متشکل از گروه های مسلح مسلمان شیعه، که بسیاری از آنها ارتباط نزدیکی با حکومت ایران دارند، شناسایی شدند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده کتائب حزب الله را یک گروه اسلامگرای افراطی توصیف کرده است و سال ۲۰۰۹ نیز آن را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پیشتر به خبرنگاران گفته بود، اگرچه واشنگتن اطلاعاتی در دسترس ندارد که نشان دهد دولت ایران «به صراحت دستور» حملات اخیر به نیروهای آمریکایی را داده باشد، اما گروه‌های مسئول این حملات، تحت حمایت جمهوری اسلامی هستند.

پاتریک رایدر تاکید کرده بود «با توجه به اینکه ایران از آنها حمایت می‌کند، در نهایت، ایران را پاسخگو می‌دانیم.»

ایالات متحده ۹۰۰ سرباز در سوریه و ۲۵۰۰ سرباز در عراق دارد و هدف آن مشاوره و کمک به نیروهای محلی است که در تلاش برای جلوگیری از ظهور مجدد داعش هستند؛ گروهی که ۹ سال قبل مناطق بسیاری از هر دو کشور عراق و سوریه را قبل از شکست، تصرف کرده بود.

XS
SM
MD
LG