لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۶

شمارش معکوس برای داعش آغاز شده است


نوزده ماه پیش، گروه افراطی داعش حدود یک سوم سرزمین عراق، و همین اندازه در سوریه را در کنترل داشت. پس از تصرف سریع این سرزمین ها، با آب و تاب به جهانیان گفت نیروهایش متوقف شدنی نیستند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری اخیر در بغداد گفت امروز روشن است که روزهای عمر داعش به شمارش افتاده است. در عراق، نیروهای داعش ماه ها است در حالت تهاجمی نبوده اند. سرزمین ها را از دست می دهند، از جمله بیش از ۴۰ درصد آنچه زمانی در کنترل داشتند.

طی سال گذشته، نیروهای عراقی تکریت را آزاد کردند و اکثر جمعیت شهر بازگشته اند. نیروهای کرد و ایزدی سنجار را آزاد کردند، نیروهای امنیتی عراق رمادی را پس گرفتند و نیروهای دمکرات سوریه هزاران کیلومتر مربع در شمال شرقی کشور را از داعش پس گرفته اند.

بمباران های ائتلاف نیز شاهد موفقیت های زیاد بوده و به قیمت حذف ده ها هزار پیکارجو و بیش از ۱۱ رهبر ارشد و میان رتبه، از جمله وزیران به اصطلاح جنگ و داریی برای داعش تمام شده است.

هنوز کارهای زیادی باید انجام گیرد، اما آشکار است که داعش در حالت دفاعی قرار دارد. امروز، ما برای بهبود و احیا آماده می شویم. پیش از آن که مردم دربدر شده عراق بتوانند به خانه هایشان باز گردند، برای برقراری ثبات در مناطقی که به دلیل اشغال داعش و جنگ لازم برای آزاد ساختن آنها با سطوح عظیم ویرانی روبرو شدند، به کارهای عمده نیاز خواهد بود. به این دلیل، آمریکا به دیگر اعضای ائتلاف پیوسته و بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به صندوق سازمان ملل متحد برای تثبیت فوری پرداخته است. این برنامه، به سرپرستی مشترک برنامه توسعه سازمان ملل متحد و دولت عراق، به بیش از ۱۰۰ هزار عراقی برای بازگشت به خانه هایشان در تکریت کمک کرد. حالا باید همین کار در رمادی، از طریق برقراری سرویس های اولیه صورت گیرد، تا مردم بتوانند به خانه هایشان در آنجا باز گردند.

از آغاز بحران، آمریکا بیش از ۶۲۳ میلیون دلار کمک های بشردوستانه برای آوارگان عراق فراهم آورده است، و وزیر خارجه در بغداد ۱۵۵ میلیون دلار دیگر برای عراقی هایی که خشونت جاری بر آنها اثر می گذارد اعلام کرد.

آقای کری گفت "حمایت ما برای مردم عراق، بخشی از تعهد بزرگتر ما به آینده عراق آن گونه که در قانون اساسی آن تعریف شده است هست، یک عراق متحد، کثرت گرا، فدرال و دمکرات."

XS
SM
MD
LG