لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

تاکید آمریکا بر همکاری امنیتی و مشارکت استراتژیک با عراق


دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و حیدر العبادی نخست وزیر عراق در کاخ سفید - ۲۰ مارس ۲۰۱۷
دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و حیدر العبادی نخست وزیر عراق در کاخ سفید - ۲۰ مارس ۲۰۱۷

وزارت خارجه آمریکا در تشریح همکاری‌های امنیتی بین واشنگتن و بغداد، در یادداشتی در وبسایت رسمی آن وزارتخانه تاکید کرد ایالات متحده متعهد به ایجاد یک مشارکت استراتژیک با دولت و مردم عراق است.

در ادامه این یادداشت آمده است، در چارچوب توافق استراتژیک بین عراق و ایالات متحده، ما به کمک‌های خود به عراق برای ارتقای امنیت، حفظ حاکمیت، و شکست داعش و دیگر گروه‌های تروریستی ادامه می‌دهیم.

همکاری‌های امنیتی واشنگتن و بغداد موجب افزایش توانایی‌ نیروهای امنیتی عراق برای پاسخگویی به تهدیدها و انجام عملیات ضدتروریسم شده و در عین حال از توسعه بلندمدت یک ارتش مدرن، پاسخگو، و حرفه‌ای برای دفاع از عراق و مرزهای آن حمایت می‌کند.

ایالات متحده با شرکای خود در ائتلاف بین المللی نیز در جهات گوناگون برای شکست دادن داعش همکاری می‌کند. استراتژی ما، یک شریک آموزش دیده و مجهز را بر روی زمین می‌طلبد. با آموزش‌ مؤثر، تجهیز، فرماندهی و کنترل، توان آتش باری ائتلاف، نیروهای عراقی – از جمله پیشمرگه‌های کرد – بخش بزرگی از مناطقی که داعش تصرف کرده بود را بازپس گرفته و در عین حال از پیشروی آن گروه برای اشغال مناطق دیگر جلوگیری کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۶، نیروهای امنیتی عراق موفق شدند فلوجه، رمادی، حدیثه، هیت، رطبه، مخمور و ده‌ها ده و روستای دیگر را از کنترل پیکارجویان داعش آزاد کرده و در حال حاضر نیز پیشروی‌های چشمگیری برای آزادسازی شهر موصل داشته‌اند.

وزارت خارجه آمریکا در ادامه این یادداشت با اشاره به این که آموزش‌های ایالات متحده برای آماده سازی ارتش، پلیس و پیشمرگه‌‌های کرد و نیروهای محلی عراق در این جنگ حیاتی است، حمایت‌های واشنگتن از بغداد در این راستا را عنوان و به تشریح آنها پرداخته است، از جمله فروش تجهیزات نظامی، تامین منابع مالی نظامی خارجی، ارائه وام، آموزش‌های نظامی بین المللی، و دیگر برنامه‌های حمایتی.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG