لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۸

آسوشیتدپرس: نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران به سفارت آمریکا در عراق حمله کردند


آسوشیتدپرس می‌گوید برخی از مهاجمان لباس‌های نظامی بر تن داشتند.
آسوشیتدپرس می‌گوید برخی از مهاجمان لباس‌های نظامی بر تن داشتند.

ده‌ها نفر از هواداران شبه نظامیان شیعه عراقی که بسیاری از آن ها لباس نظامی بر تن داشتند، روز سه‌شنبه دهم دی ماه به سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه شنبه دهم دی ماه گزارش داد که خبرنگار این خبرگزاری، شاهد شعله های آتش از داخل مجتمع بوده است. با این حال گفته شده کارمندان سفارت آمریکا منتقل شده‌اند و تنها ماموران امنیتی برای حفاظت از ساختمان حضور دارند.

مهاجمان از جمله توانستند بخشی از یک دیوار پشتی سفارت را تخریب کنند. بنابر این گزارش، در نزدیکی پارکینگ ساختمان سفارت آمریکا در بغداد آتش سوزی رخ داده است. همچنین برای متفرق کردن هواداران شبه نظامی شیعه عراقی گاز اشک‌آور شلیک شد.

وزیر کشور عراق در بیرون سفارت حضور یافت و خبر داد که نیروی امنیتی بیشتری حفاظت از سفارت را برعهده خواهد داشت.

حمله به سفارت آمریکا در بغداد از سوی هواداران شبه نظامیان عراقی مورد حمایت ایران پس از حمله دفاعی آمریکا به مواضع گروه «کتائب حزب الله» گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران در روز یکشنبه صورت گرفته است. آمریکا در واکنش به حملات به نیروهای ائتلاف و کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی، روز یکشنبه به پنج موضع گروه‌های مورد حمایت ایران در سوریه و عراق حمله کرد.

آسوشیتدپرس گزارش داده است که این مهاجمان، برای ورود به ساختمان سفارت آمریکا تلاش کردند و پس از طی مسافتی کوتاه، در حالی که ۲۰۰ متر با ساختمان اصلی فاصله داشتند، متوقف شدند.

این خبرگزاری گزارش داده است که حدود ۳۰ سرباز عراقی ساعاتی پس از وقوع این خشونت به محل سفارت آمریکا رسیدند. گزارش‌ها حاکی است که هنوز از آماری از زخمی‌ها و خسارات احتمالی در دست نیست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت که شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران روز دوشنبه گفته بودند که حملات ارتش آمریكا را تلافی خواهند کرد. این موضوع نگرانی از حملات جدیدی را به وجود آورده که می تواند منافع آمریکا را در منطقه تهدید کند.

در میان مهاجمان و معترضان مقابل سفارت آمریکا، هادی عامری، رئیس سپاه بدر و متحد حکومت ایران دیده شد.

وزارت دفاع آمریکا روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا در واکنش به حملات اخیر به نیروهای ائتلاف، ۵ موضع «کتائب حزب‌الله» در عراق و سوریه را هدف حملات پدافندی قرار داده است.

در این بیانیه به نقل از جاناتان هافمن، معاون وزیر دفاع آمریکا، آمده است: «آمریکا در واکنش به حملات مکرر گروه کتائب حزب‌الله به پایگاه‌های عراقی محل استقرار نیروهای ائتلاف عزم راسخ، پنج موضع کتائب حزب‌الله در عراق و سوریه را هدف حملات دقیق پدافندی قرار داد.» در این بیانیه به حمله اخیر کتائب حزب‌الله به یک پایگاه عراق در نزدیکی کرکوک که به کشته شدن یک شهروند ایالات متحده و زخمی شدن چهار تن از نظامیان آمریکایی منجر شد، اشاره شده است.

کتائب حزب‌الله روابط تنگاتنگی با نیروی قدس ایران دارد و بارها کمک‌های تسلیحاتی مرگبار و پشتیبانی‌های دیگری از ایران دریافت کرده و از آن برای حمله به نیروهای ائتلاف عزم راسخ استفاده کرده است.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG