لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۲

ایالات متحده درباره شبه‌نظامیان وابسته به ایران به عراق هشدار داده است


مایک پمپئو پس از سفر غیرمنتظره به عراق
مایک پمپئو پس از سفر غیرمنتظره به عراق

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در جریان سفر غیرمنتظره ماه جاری به عراق، از مقام‌های این کشور خواسته بود تهدید گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران علیه منافع آمریکا را جدی گرفته و مانع آن شوند.

رویترز به نقل از دو مقام امنیتی عراق نوشت که ایالات متحده از عراق خواسته است تضمین دهد نیروهای شبه‌نظامی وابسته به ایران منافع آمریکا در عراق را تهدید نمی‌کنند.

براساس این گزارش، یکی از دلایل سفر غیرمنتظره پمپئو به عراق آن بوده است که سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا متوجه شدند گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در عراق موشک‌های خود را در نزدیکی پایگاه‌های آمریکا مستقر کرده‌اند.

به گفته یک مقام نظامی عراق، آمریکا اعلام کرده است در صورتی که حمله‌ای علیه نیروهای این کشور در عراق رخ دهد، به این حمله بدون اطلاع دادن به بغداد پاسخ خواهد داد.

یک مامور امنیتی عراق هم به رویترز گفته است براساس اطلاعاتی که سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده گردآوری کرده‌اند، برخی گروه‌های شبه‌‌نظامی اخیرا در «اقدامی مشکوک» دست به جابه‌جایی و سازمان‌دهی مجدد نیروهای خود زده‌اند.

هفته گذشته وزیر خارجه ایالات متحده در میانه سفر اروپایی خود و در سفری از پیش اعلام نشده به بغداد رفت و با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق دیدار کرد.

مایک پمپئودر مصاحبه‌ای گفته بود هدف از سفر از پیش اعلام نشده او به عراق گفت‌وگو با مقام‌های عراقی درباره تهدیدهای ایران علیه منافع ایالات متحده در این کشور بود.

وزیر خارجه آمریکا به اسکای نیوز گفته بود تهدیدهای ایران می‌تواند تاسیسات آمریکا و همچنین مردان و زنانی را که در عراق در حال خدمت هستند به طور جدی به خطر بیاندازد و «من می‌خواستم برای مقام‌های عراق روشن کنم که آنها باید در امنیت باشند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG