لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

در ادامه سفر به خاورمیانه؛ وزیر دفاع ایالات متحده وارد عراق شد


وزیر دفاع ایالات متحده که به خاورمیانه سفر کرده است، روز چهارشنبه یکم آبان‌ماه وارد عراق شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در این سفر با همتای عراقی خود و همچنین عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور درباره حضور نیروهای آمریکایی که از شمال شرق سوریه وارد عراق شده‌اند، گفت‌وگو کند.

رویترز نوشت که احتمالا وزیر دفاع آمریکا در عراق با این سوال روبرو خواهد شد که نیروهای آمریکایی خارج شده از شمال شرقی سوریه تا چه زمانی در عراق خواهند ماند.

پیش از این وزیر دفاع آمریکا گفته بود که «جزئیات اینکه نیروهای آمریکایی چه مدت قرار است در عراق بمانند، هنوز نهایی نشده است و روز چهارشنبه با همتای عراقی خود در این باره صحبت خواهد کرد.»

به گزارش رویترز، ارتش عراق روز سه شنبه اعلام کرد که نیروهای آمریکایی که از سوریه وارد عراق شده اند، مجوزی برای مستقر شدن ندارند و حضورشان تنها برای این است که از این کشور گذر کنند. با این حال آقای اسپر در عربستان گفته بود که نیروهای آمریکایی بازگشته از سوریه به عراق، به آمریکا باز خواهند گشت.

اوایل روز دوشنبه ۲۹ مهر، بیش از ۱۰۰ خودروی متعلق به آمریکا از شمال شرق سوریه وارد عراق شدند. ترکیه توافق کرده است که عملیات نظامی در آن منطقه از سوریه را به مدت پنج روز متوقف کند.

رویترز نوشت که سفر مارک اسپر به دنبال توافق روز سه‌شنبه بین آنکارا و مسکو است که براساس آن نیروهای سوریه و روسیه در شمال شرقی سوریه مستقر خواهند شد تا نیروهای کُرد و سلاح‌های آن‌ها را از مرز با ترکیه خارج کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG