لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

آمریکا اردوگاه بوکا را رسماً به عراق تحویل داد


آمریکا اردوگاه بوکا را رسماً به عراق تحویل داد
آمریکا اردوگاه بوکا را رسماً به عراق تحویل داد

طی مراسمی در عراق کنترل تأسیسات نظامی اردوگاه بوکا در جنوب عراق که تحت نظارت نیروهای آمریکا قرار داشت رسماً به عراق تحویل داده شد.
این اردوگاه که زمانی دهها هزار زندانی را تحت کنترل نیروهای امنیتی آمریکا در عراق در خود جای داشت تابستان گذشته به عراق واگذار شد و چهارشنبه بطور رسمی تحویل عراق گردید.
در مراسم رسمی واگذاری اردوگاه بوکا نیروهای نظامی آمریکا با فرود آوردن پرچم آمریکا، پرچم عراق را در اردوگاه برافراشتند .
اردوگاه بوکا در صحرای جنوب عراق خارج از بصره و نزدیک کویت تبدیل به یک مرکز بازرگانی با دفاتر، انبار، و خدمات هوانوردی وسوخت گیری برای حمایت سرمایه گذاران خواهد شد.
سرمایه گذران عراقی از این تحول استقبال کردند ورییس کمیسیون سرمایه گذاری بصره گفت: «کمیته سرمایه گذاری با همکاری دولت محلی جواز بنای پروژه شهر بصره را به دو شرکت کوفان و شرکت آمریکایی گلف شمالی و شرکای آن داده که هزینه ساخت آن ۲۴۵ میلیون دلار برآورد شده است.»
مجموعه تجاری جدید بصره قرار است طی دوسال آماده شود و قرارداد اداره آن به مدت ۴۰ سال در اجاره دو شرکت قرار گرفته است.
نماینده شرگت گلف شمالی گفت: «دو شرکت مشترکا با سرمایه گذاری ۲۴۵ میلیون دلار این مجموعه را به دروازه عراق ، و یک مرکز لوجستیکی و تجاری برای کسانی که مایل به تجارت و واردات برای بازسازی عراق اند تبدیل خواهند کرد.»
در طول سال گذشته نیروهای نظامی آمریکا در عراق رو به کاهش بوده است. سال گذشته تعداد آنها صد و ده هزاربود و در ماه اوت با پایان مأموریت جنگی آمریکا به پنجاه هزار کاهش یافت.
و اکنون با نزدیک شدن ضرب العجل پایان ۲۰۱۱، در ماههای اخیر صحبتهایی مطرح است مبنی بر آنکه نوری المالکی در پی تمدید تاریخ خروج ۲۰۱۱ نیروهای آمریکاست .
این گزارشها در حالی مطرح میشود که مالکی در نخستین مصاحبه پس از اعلام انُتلاف دولت خود که شامل طرفداران واعظ شیعه ضد آمریکایی مقتدا صدر نیز هست در هفته گذشته گفت همه سربازان آمریکایی از عراق خارج خواهند شد ، و موضوع تمدید و یا تغییردر توافق درمیان نیست.

XS
SM
MD
LG