لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

کمک بیشتر به مردم عراق


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت تامین کمک برای غیرنظامیان عراقی که آواره شده اند، رکن عمده ای در استراتژی نبرد با گروه تروریستی داعش است.

او یاد آور شد «ما به فراهم آوردن کمک های بشردوستانه برای غیرنظامیان بی گناهی که این گروه تروریستی آنها را آواره کرده است، ادامه خواهیم داد. آنها مسلمانان سنی و شیعه را که به شدت در خظر هستند، و نیز ده ها هزار مسیحی و دیگر اقلیت های مذهبی را شامل می شوند. ما نمی توانیم اجازه دهیم این جوامع از سرزمین های اجدادی خود بیرون رانده شوند.»

آمریکا ۴۸ میلیون دلار کمک اضافی برای منطقه تامین خواهد کرد، که با احتساب کمک های قبلی، در مجموع از ۱۸۶ میلیون دلار در سال مالی ۲۰۱۴ فراتر می رود.

نزدیک ۳۷ میلیون دلار از طریق سازمان های بین المللی و غیر دولتی که برای تامین نیازهای مردمی که در داخل عراق آواره شده اند کار می کنند، ارسال خواهد شد؛ و نزدیک ۱۱ میلیون دلار بطور مستقیم برای کمک به آوارگان عراقی که به اردن، لبنان و سوریه گریخته اند، اختصاص خواهد یافت.

کمک های بشردوستانه آمریکا غذا، آب سالم، و دیگر تدارکات ضروری را برای یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر که از ژانویه در داخل عراق آواره شده اند، و بیش از ۱۴۱ هزار آواره عراقی در منطقه فراهم می آورد.

یک تیم آژانس آمریکایی امداد، مستقر در اربیل، از نزدیک با مقامات محلی، سازمان ملل متحد، اعانه دهندگان دیگر، و آژانس های امداد کار می کند تا نیازها و کمک های فوری و اساسی برای کسانی که در میانه مناقشه بدام افتاده اند را مشخص نماید.

هفته گذشته، آژانس ۶۰ هزار تن تدارکات امدادی برای کمک به خانواده ها در آسیب دیده ترین مناطق در عراق فرستاد. بخشی از این تدارکات هم اینک توسط سازمان بین المللی مهاجرت بین خانواده ها در آمرلی، که اخیرا از استیلای داعش آزاد شد، توزیع می شود.

آمریکا و ائتلاف گسترده ای از شریکان در کنار مردم عراق در جنگ علیه داعش ایستاده اند. بسیاری از کشورهای شریک قبلا توزیع کمک های بشردوستانه به منطقه را تعهد کرده اند و برخی آوارگان را می پذیرند. آنگونه که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت «تقریبا هر کشوری در کره زمین، نقشی دارد که برای حذف داعش و شیطانی که نمایندگی می کند، بازی کند.»

XS
SM
MD
LG