لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۸

اوباما و المالکی متعهد به همکاری پس از خروج سربازان آمریکایی از عراق شدند


اوباما و المالکی متعهد به همکاری پس از خروج سربازان آمریکایی از عراق شدند
اوباما و المالکی متعهد به همکاری پس از خروج سربازان آمریکایی از عراق شدند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، و نوری المالکی، نخست وزیرعراق، دستور کار گسترده ای را برای همکاری بدون سربازان آمریکایی در عراق مشخص کرده اند و حضور يک کشور «مستقل و دموکراتيک» در خاورميانه را اعلام داشته اند.

دو رهبر روز دوشنبه پس از مذاکرات در کاخ سفید اعلام داشتند که به برقراری ثبات سیاسی عراق و تقویت امنیت ملی آن کشور متعهد هستند.

آقای اوباما گفت که «عراق می تواند یک الگو برای مشتاقان ایجاد دموکراسی » باشد و این امر خونريزی سربازان و مخارج آمريکا را توجيه می کند. او گفت که نیروهای آمريکا «با افتخار» در عراق خدمت کرده اند و به کشورهای ديگر نسبت به دخالت در امور آن کشور پس از خروج نيروهای آمريکايی هشدار داد. اين اشاره ای آشکار به ايران بود.

نخست وزير عراق از «تعهدات» آمريکا تشکر کرد و گفت: همکاری به ويژه در مبارزه با تروريسم، آموزش نيروهای امنيتی و تجهيز ارتش عراق مسئله ای است که هنوز بدان نياز است. آقای المالکی افزود: خروج نيروهای آمريکايی نشان می دهد که موفقيت پس از نزدیک به نه سال جنگ بدست آمده است.

مذاکرات روز دوشنبه کاخ سفید بر همکاری دوجانبه بدون حضور نيروهای آمريکايی که تا ۳۱ ماه دسامبر جاری از عراق خارج می شوند، متمرکز بود. دو رهبر همچنين در مورد مسائلی مانند، تجارت، انرژی، آموزش و سرمايه گذاری های آمريکا در عراق به مذاکره پرداختند.

باراک اوباما و نوری المالکی در آرامگاه ملی آرلينگتون جايی که نزديک به ۴۵۰۰ نفر از نيروهای آمريکايی که در جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ ميلادی کشته شده، به خاک سپرده شده اند، حلقه های گل اهداء کردند.

XS
SM
MD
LG