لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۷

جنگ در عراق رسما به پایان رسید


جنگ در عراق رسما به پایان رسید
جنگ در عراق رسما به پایان رسید

جنگ در عراق رسما با برگزاری مراسمی رسمی و نمادین در یک قرارگاه نظامی در حومه واشنگتن به پایان رسید.

باراک اوباما رییس جمهوری و دیگر مقامات ارشد روز سه شنبه از بازگشت ژنرال لوید آوستین، فرمانده ارشد آمریکا در عراق، همراه با پرچمی به نمایندگی نیروهای آمریکا در عراق، استقبال کردند.

ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا از سربازان و خانواده های آنها بخاطر خدمات و از خود گذشتگی هایشان سپاسگزاری کرد. آشتون کارتر معاون وزارت دفاع آمريکا گفت کوشش تقریبا ۹ ساله آنها «طلوع جدیدی» برای مردم عراق فراهم آورد.

آخرین کاروان سربازان آمریکایی روز یکشنبه عراق را ترک کرد، و به جنگی که صدام حسین را بر کنار ساخت پایان داد. جنگ همچنین دمکراسی شکننده ای را که هنوز با شورشیان و شماف های قومی روبرو است پشت سر گذاشت.

خروج سرباران به جنگی که جان تقریبا ۴۵۰۰ سرباز آمریکایی و ده ها هزار عراقی را گرفت ، و صدها میلیارد دلار برای خزانه دولت آمریکا هزینه ببار آورد، خاتمه داد.

صدها پرسنل امنیتی آمریکا در سفارت آمریکا در بغداد باقی هستند.

خروج آرام با آغاز جنگ در مارس ۲۰۰۳ بشدت در تضاد بود؛ در آن زمان نیروهای زیر فرمان آمریکا بعنوان بخشی از آنچه یک کمپین «تکان و شگفتی» علیه صدام حسین نامیده می شد حملات هوایی بر فرار بغداد را آغاز کردند. سپس نیروهای زمینی آمریکا و متحدانش از کویت به عراق سرازیر شدند، ظرف چند هفته یک دیکتاتوری سنی اقلیت بر یک ملت اکثرا شیعه را سرنگون کردند و صدام را تا پایان سال دستگیر کردند.

سقوط او یک شورش سنی را که به مناقشه فرقه ای بیرحمانه ای بین جوامع شیعه و سنی عراق تبدیل شد براه انداخت، خشونت در سال ۲۰۰۶ به اوج رسید. میزان حملات شورشیان و فرقه ای پس از سال ۲۰۰۷ کاهش زیادی یافت؛ در آن زمان آمریکا سربازان اضافی به عراق فرستاد و ستیزه گران عشایر سنی جانب نیروهای آمریکا را در نبرد با ستیزه گران سنی القاعده گرفتند.

در اوج جنگ، بیش از ۱۷۰ هزار سرباز امریکایی در بیش از ۵۰۰ پایگاه در عراق مستقر بودند.

آمریکا بر اساس توافقتامه سال ۲۰۰۸ که دولت جرج بوش آنرا امضا کرد و باراک اوباما رییس جمهوری فعلی به اجرا گذاشت، قول داد سرباران را تا پایان ۲۰۱۱ خارج کند.

باراک اوباما روز پنجشنبه در مصاحبه ای با شبکه خبری ای بی سی گفت حضور آمریکا در عراق موفق شد فرصتی جهت ساختن یک آینده موفق برای عراقی ها فراهم آورد.

آقای اوباما زمانی که کاندیدای ریاست چمهوری شد با جنگ مخالف بود و عهد کرد به آن پایان دهد. نظر سنجی ها نشان داده است که اکثر آمریکاییان معتقدند جنگ بسیار طولانی شد.

XS
SM
MD
LG