لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۸

آمریکا به ماموریت نظامی در عراق پایان می دهد


آمریکا به ماموریت نظامی در عراق پایان می دهد
آمریکا به ماموریت نظامی در عراق پایان می دهد

لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا می گوید رویای یک عراق مستقل و حاکم برخود اینک یک واقعیت است.

پانه تا این نظر را روز پنجشنبه در مراسمی در بغداد، در حالی که آمریکا به ماموریت نظامی خود در عراق پایان داد ابراز داشت، و این رویداد را یک «فرصت تاریخی» برای مردم دو کشور نامید.

مراسم چند هفته پیش از ضرب الاجل ۳۱ دسامبر – ۱۰ دی ماه - برای خروج باقیمانده سربازان آمریکایی از عراق برگزار می شود. شمار سربازان روز پنجشنبه حدود ۴ هزار نفر بود، این رقم در اوج جنگ بالغ بر ۱۷۰ هزار نفر بود.

پانه تا گفت سربازانی که عراق را ترک می کنند می دانند آنها مردم عراق را در گشودن فصلی تازه در تاریخشان که از «ظلم آزاد» و از امید به کامیابی و صلح سرشار است یاری دادند.

او یاد آور شد که هم آمریکاییان و هم عراقی ها «خون فراوانی نثار کرده اند» و گفت آمریکا همراه با عراق به پیشباز مرحله بعدی مناسبات دو کشور که در اعتماد و احترام متقابل ریشه خواهد داشت، می رود.

از هنگام آغاز جنگ در مارس ۲۰۰۳، نزدیک ۴۵۰۰ سرباز آمریکایی و هزاران عراقی کشته شده اند.

پانه تا گفت عراق اینک مسئول است آینده خود را هدایت کند، اما آمریکا با یک حضور دیپلماتیک عمده در عراق، بعنوان یک شریک باقی خواهد ماند.

او گفت زمان آن است که عراق به آینده نگاه کند، و در راه امنیت و کامیابی پیش برود.

آمریکا ماه اوت سال پیش رسما به عملیات جنگی در عراق پایان داد، و سربازان آمریکایی نیروهای عراقی را در حالی که مسئولیت کامل حفاظت از امنیت کشور خود را بر عهده می گرفتند، راهنمایی و کمک می کردند.

مقامات آمریکایی درخواست کرده بودند حدود ۳ هزار سرباز در عراق بمانند، اما دولت عراق قادر نشد پیشنهاد مصونیت سرباران آمریکایی از مجازات بر اساس قوانین کشور را به تصویب پارلمان برساند. این ناتوانی موجب شد ناتو نیز به ماموریت خود در عراق برای همیشه پایان دهد.

جرج بوش رییس جمهوری سابق آمریکا در سال ۲۰۰۳ به استناد گزارش هایی که حاکی بود عراق سلاح های کشتار جمعی دارد، دستور حمله را صادر کرد. اما چنین تسلیحاتی هرگز پیدا نشد.

روز چهارشنبه، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به سربازانی که در جنگ خدمت کردند ادای احترام کرد و گفت آینده عراق اینک در دست مردم آن است.

در همین حال در عراق، روز چهارشنبه صدها نفر در شهر فلوجه به خیابان ها ریختند و در حالی که شعار می دادند و بیرق هایی در دست داشتند خروج سربازان آمریکایی را جشن گرفتند. بعضی پرچم های آمریکا و اسراییل را آتش زدند.

XS
SM
MD
LG