لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

سپاسگزاری اوباما از سربازان آمریکایی در عراق


سپاسگزاری اوباما از سربازان آمریکایی در عراق
سپاسگزاری اوباما از سربازان آمریکایی در عراق

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به سربازانی که در عراق خدمت کرده اند ادای احترام کرد.

پرزیدنت اوباما، همراه با میشل اوباما، بانوی اول، روز چهارشنبه در پایگاه نظامی فورت براگ در ایالت کارولینای شمالی سخن گفت.

در حالی که آخرین سربازان آمریکایی برای خروج از عراق آماده می شوند، رییس جمهوری گفت آمریکا یک عراق مستقل، ثابت و متکی به خود پشت سر باقی می گذارد. آقای اوباما این موضوع را «دستاوردی خارق العاده» توصیف کرد و گفت اکنون آینده عراق در دست مردم عراق است.

پرزیدنت اوباما گفت سربازان آمریکایی در برابر نبرد سخت و حمله های انتحاری استوار ایستادند.

رییس جمهوری آمریکا از حدود ۴۵۰۰ سرباز آمریکایی که در نزدیک به ۹ سال جنگ کشته شدند، از جمله بیش از ۲۰۰ تن در پایگاه فورت براگ، قدردانی کرد.

نیروهای آمریکا تا ۱۰ دی ماه امسال عراق را ترک می کنند. جنگ عراق که در ماه مارس سال ۲۰۰۳ آغاز شد، جان ده ها هزار عراقی را نیز گرفت.

در عراق، روز چهارشنبه، صدها نفر در شهر فلوجه به خیابان ها ریختند و خروج سربازان آمریکایی را جشن گرفتند. آنان با دادن شعار و حمل پارچه نوشته، پرچم ها آمریکا و اسراییل را آتش زدند. فلوجه در غرب بغداد، زمانی مرکز شورش علیه نیروهای آمریکا بود.

نوری المالکی نخست وزیر عراق، که روز دوشنبه در کاخ سفید با پرزیدنت اوباما ملاقات کرد، روز سه شنبه، از شرکت های آمریکایی دعوت کرد به بازسازی کشورش کمک کنند.

مالکی در اتاق تجارت آمریکا گفت در آینده عراق شرکت ها و رهبران بازرگانی نقش اصلی را بازی خواهند کرد ، نه ژنرال ها.

مالکی همچنین گفت مقام های عراقی از شمار شرکت های آمریکایی راضی نیستند و می خواهند به تعداد آنها افزوده شود.

کاخ سفید بر این عقیده است که عراق آماده به دست گرفتن کنترل امنیت خود است و خشونت هرچند ادامه خواهد داشت، اما با حل اختلافات گروه ها و چهره های اصلی گونه ای دمکراتیک خشونت ها کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG