لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۷

پایان رسمی عملیات نظامی آمریکا در عراق پس از ۷ سال


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید سخرانی سراسری اش درباره پایان عملیات رزمی آمریکا در عراق به معنای اعلام پیروزی نیست.

آقای اوباما در مقر نظامی «فورت بلیس» در تگزاس با سربازانی که طی جنگ هفت ساله در عراق به آنجا اعزام شده بودند، ملاقات کرد و خطاب به آنان گفت هنوز کارهای ناتمام زیادی در عراق باقی است. به گفته آقای اوباما با پایان بخش نظامی عملیات، ارائه مشاوره و آموزش به نیروهای عراقی امری «کاملا حیاتی» است.

پیشتر در روز سه شنبه باراک اوباما با جرج بوش، رییس جمهوری پیشین آمریکا و صادر کننده فرمان حمله به عراق، تلفنی گفت و گو کرد. کاخ سفید گفته است این مکالمه چندین دقیقه طول کشید اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

همزمان رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در سخنانی خطاب به گروهی از کهنه سربازان در ویسکانسین گفت هنوز وقت «جشن پیروزی زودهنگام و تبریک گفتن به خود» نیست. آقای گیتس گفت آمریکا هنوز در عراق وظایف و مسئولیت های ناتمام دارد.

این در حالی است که «بن رودز»، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا، به خبرنگاران همراه آقای اوباما گفت که کاخ سفید از رهبران عراقی خواسته است در تشکیل دولت جدید تعجیل کنند.

در عراق نوری المالکی، نخست وزیر، این کشور می گوید نیروهای امنیتی این کشور آماده تحویل گرفتن مسئولیت کامل تامین امنیت کشور و شهروندان است.

آقای مالکی روز سه شنبه در سخنرانی که از تلویزیون سراسری پخش شد عراق را کشوری «مستقل و مقتدر» خواند.

جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا، برای گفت و گو با رهبران عراقی در این کشور است. او روز چهارشنبه مراسم رسمی تفویض فرماندهی را انجام می دهد.

به گفته ارتش آمریکا ۴۴۰۰ سرباز آمریکایی در عراق جان باخته اند و بیش از ۱۰۰ هزار غیرنظامی عراقی در این جنگ کشته شده اند.

قرار است به دنبال خروج کامل نظامیان حدود ۵۰ هزار سرباز در عراق بمانند. آنان تنها در صورت درخواست و در صورت لزوم، همراه با نیروهای عراقی در عملیات نظامی شرکت خواهند کرد. نقش آنان در عراق عمدتا آموزش به نیروهای این کشور و مشاوره است.

باراک اوباما وعده داده است که تمامی نیروهای عراقی را تا پایان سال ۲۰۱۱ از عراق خارج کند.

پایان رسمی عملیات نظامی آمریکا در عراق همزمان شده است با بحران سیاسی در عراق بر سر تشکیل دولت آینده این کشور که به دلیل بی نتیجه بودن انتخابات عمومی شش ماه پیش به وجود آمده است.

حملات شورشیان و بمب گذاری ها در عراق به تازگی افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG