لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

دیدگاه| اعتراضات عمومی عراق فرصتی برای برخورد آمریکا با ایران در بغداد است


یادداشتی در روزنامه هیل از ست فرنتزمن، مدیر «مرکز خاورمیانه برای گزارش و تحلیل»

دوشنبه ۱۶ ژوییه، معترضان عراقی در بصره پوستر آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، را آتش زده و فریاد می زدند: «ایران بیرون!»

این پیامد یک هفته اعتراضات علیه دولت عراق، دفاتر احزاب سیاسی و ایران بر سر کمبود کار، برق، آب و زیرساخت ها در جنوب عراق بود. بغداد اعتراض ها را با شبه نظامیان مورد حمایت ایران و نیروهای عراقی آموزش دیده توسط آمریکا سرکوب کرده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار داده که شبه نظامیان مورد حمایت ایران تهدید هستند و این سرکوب ها یک زنگ بیدار باش است.

اعتراض ها برای واشنگتن، پس از سال ها همکاری با بغداد، فرصتی فراهم کرده است تا به ارزیابی دوباره ای در سیاست اش دست زده و پرداخت «چک سفید» به عراق را که نتیجه اش تحکیم منافع ایران و تخریب منافع متحدان آمریکا در منطقه بوده است، متوقف کند.

اعتراضات با بستن راه های منتهی به میدان های نفتی در جنوب و درخواست کار شروع شد. بعد تظاهرکنندگان در نجف فرودگاه را در دست گرفتند و دیگران گذرگاه مرزی «صفوان» با کویت را مسدود کردند. در واکنش، بغداد واحدهای ضد تروریسم را به همراه نیروی زمینی به جنوب فرستاد. دولت عراق با الگوبرداری از ایران اینترنت را قطع و رسانه های اجتماعی را مسدود کرد.

معترضان دفاتر احزاب سیاسی مورد حمایت ایران را هدف حمله قرار داده و دفاتر حزب دعوه، کتائب حزب الله و عصائب اهل حق را آتش زدند. دو حزب آخر وابسته به شبه نظامیان شیعه حشد الشعبی اند که رسما بخشی از نیروهای امنیتی عراق محسوب می شوند. تظاهرکنندگان این احزاب را بخشی از دستور کار ایران برای نابسامان نگاه داشتن اقتصاد عراق عنوان می کنند.

اعتراضات امید به ثبات در عراق را زیر پرسش برده است. در ماه فوریه، آمریکا از اعضای ائتلاف ضد داعش خواست خط اعتباری ۳ میلیارد دلاری عراق را تمدید کنند. عراق همچنین در پی دریافت میلیاردها دلار برای روند بازسازی است. اما درباره نحوه هزینه کردن این پول ها سوالاتی جدی مطرح است.

آمریکا نیازی به ادامه ارسال منابع مالی به بغداد ندارد، خصوصا که نتیجه اش تقویت یک دولت مورد حمایت ایران در بغداد است. متحدان آمریکا در نقاط دیگر عراق، در اقلیم کردستان عراق هستند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG