لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

دومین ویدیوی دانشمند مفقود شده ایرانی پخش شد


شهرام امیری
شهرام امیری

یک ویدیو در وب سایت «یوتیوب» مردی را که یک دانشمند اتمی ایرانی معرفی می شود نشان می دهد که می گوید او در آمریکا صحیح و سالم است، در حالی که تهران ادعا می کند وی ربوده شده است.

این ویدیو، که روز دوشنبه پست شد، شهرام امیری را که به راحتی در اتاقی که به نظر می رسد دفتر یا اتاق مطالعه باشد نشسته است، نشان می دهد. او می گوید برای ادامه مطالعات آکادمیک به آمریکا آمده است.

امیری می گوید به حوزه تسلیحات علاقه ای ندارد و برای پایان دادن به این شایعات که او در «خلافکاری هایی» علیه ایران درگیر بوده است، از طریق این ویدیو سخن می گوید.

تلویزیون دولتی ایران نیز ویدیویی از مردی که امیری معرفی شده است نشان داده است. در این ویدیو مرد می گوید او در مدینه، در عربستان سعودی، در عملیات مشترک سرویس های اطلاعاتی سعودی و آمریکا ربوده شد، و در حالی که در آمریکا در بازداشت به سر می برد، شکنجه شده است.

امیری، دانشمند اتمی که نزدیک به ۳۰ سال دارد، در ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ ناپدید شد. چند ماه پس از آن، منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران، گفت تحقیق گران اسنادی به دست آورده اند که آنچه را او «مداخله آمریکا» در ناپدید شدن امیری نامید نشان می دهد.

پیشتر در اوائل سال جاری، شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا گفت امیری برای کمک به سی آی ا به آمریکا گریخته است.

روز سه شنبه، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت کشور او در نظر ندارد طرح هایی را برای معاوضه این دانشمند با سه کوهنورد آمریکایی که به ظن جاسوسی در ایران زندانی هستند پیشنهاد کند. او گفت تهران برای تامین آزادی امیری از «مجرای قانونی» استفاده خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG