لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۰

جان بولتون: تغییر رژیم در ایران تنها «راه حل بلند مدت» است


مقاله‌ای در روزنامه جروزالم پست

جان بولتون، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، که از او به عنوان یکی از کاندیداهای مقام وزیر خارجه دولت ترامپ نام برده می شود، پنجشنبه در مصاحبه ای گفته است: «آیت الله ها تهدید اصلی علیه صلح بین المللی و امنیت در خاور میانه هستند. البته سرنگونی آن ها همه مشکلات منطقه را حل نمی کند اما تهدید اصلی را از بین می برد».

جان بولتون تاکید دارد که مردم ایران از یک حکومت جدید استقبال می کنند و ایالات متحده باید برای سرنگونی رژیم کنونی از گروه های اپوزیسیون حمایت کند.

بولتون می گوید: «فکر نمی کنم رژیم از محبوبیتی در میان مردم ایران برخوردار باشد، اما اسلحه در دست دارد و فکر می کنم راه هایی برای حمایت از مخالفان رژیم برای دستیابی به حکومتی دیگر بدون نیاز به نیروی نظامی آمریکا وجود دارد».

او اذعان دارد که هر چند «یک حکومت جدید ممکن است مملو از دموکرات های مترقی و میانه رو نباشد».

بولتون چهره ای جنجالی در دایره دیپلماتیک آمریکا است که به تندروی در سیاست خارجی شهرت دارد. او موضعی خصمانه علیه سازمان ملل متحد داشته و به گزارش واشنگتن پست در گذشته گفته است: «ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورک ۳۸ طبقه دارد... اگر امروز ۱۰ طبقه آن از دست برود، چیزی عوض نمی شود».

او بعدتر گفت: «سازمان ملل متحد وجود ندارد ... یک جامعه بین المللی است که هر از چندی توسط تنها ابر قدرت باقیمانده در جهان هدایت می شود و آن ایالات متحده آمریکا است».

سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد پیشتر از حمله نظامی به ایران دفاع کرده و به جروزالم پست گفته بود که اسراییل باید در سال ۲۰۱۳ علیه جمهوری اسلامی دست به حمله پیشگیرانه می زد.

او به جروزالم پست گفت: «اسراییل باید دیروز به ایران حمله می کرد، هر روزی که می گذرد اسراییل با ادامه پیشرفت ایران در خطر بزرگتری قرار می گیرد».

جان بولتون بعدتر توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی را «غیرقابل قبول» و یک «شکست کامل» توصیف کرد که باید دوباره بررسی شود.

* برگردان فارسی این مطالب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG