لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

ایران برای مدت دو ماه از ارائه گذرنامه به سیروس عسگری خودداری کرده بود


قائم مقام معاونت وزیر امنیت میهن
قائم مقام معاونت وزیر امنیت میهن

سی‌بی‌اس نیوز روز سه‌شنبه به نقل از بیانیه‌ای که پیشتر از سوی کن کوچنلی، قائم مقام معاونت وزیر امنیت میهن، منتشر شد، گزارش داد که وزارت امنیت میهن ایالات متحده آمریکا تلاش برای اخراج سیروس عسگری و بازگرداندن او به ایران را در اواسط ماه دسامبر گذشته آغاز کرده بود؛ اما دولت ایران برای مدت دو ماه، یعنی تا اواخر فوریه، از شناسایی عسگری به عنوان یک شهروند قانونی ایران خودداری کرد و حاضر نشد به او یک گذرنامه معتبر ایرانی بدهد.

عسگری، که یک استاد علم مواد دانشگاه صنعتی شریف تهران است، در سال ۲۰۱۶ به تلاش برای تجارت اطلاعات محرمانه یکی از دانشگاه‌های آمریکا در کلیولند، که بر روی پروژه‌ای برای نیروی دریایی ایالات متحده کار می‌کرد، متهم شده بود.

به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، عسگری در ماه نوامبر در یک دادگاه فدرال تبرئه شد. سی‌بی اس نیوز همچنین به نقل از گزارش‌هایی از داخل ایران اعلام کرد که روند اخراج عسگری از ایالات متحده هم‌اکنون در حال اجرا است و او ممکن است روز چهارشنبه به ایران بازگردد.

مقامات رسمی ایالات متحده هنوز (تا صبح سه‌شنبه) این گزارش‌ها را تایید نکرده‌اند.

هرچند یک سامانه رسمی آنلاین ویژه پیگیری وضعیت افراد بازداشت‌شده، که توسط سازمان «اِعمال مهاجرت و گمرک ایالات متحده» (آی‌سی‌ای) اداره می‌شود، بامداد سه‌شنبه وضعیت سیروس عسگری را کماکان «در بازداشت» در یک بازداشتگاه در می‌سی‌سی‌پی نشان می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG