لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

استقبال گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» از عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران توسط دولت آمریکا


سناتور جوزف لیبرمن (چپ) رئیس گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، و مارک والاس مدیر اجرایی این گروه
سناتور جوزف لیبرمن (چپ) رئیس گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، و مارک والاس مدیر اجرایی این گروه

سناتور جوزف لیبرمن، رئیس گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، و مارک والاس، مدیر اجرایی این گروه، از تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ برای عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام استقبال کردند.

این دو روز پنجشنبه هشتم خرداد با صدور بیانیه‌ای گفتند، این معافیت‌ها امکان پیشرفت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را از طریق همکاری با شرکت‌های چینی، اروپایی، و روسی با رژیم فراهم کرده بود.

آقایان لیبرمن و والاس با بیان این که «این معافیت‌ها به واسطه فراهم کردن مسیری برای ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای، خطرناک بودند،» گفتند که با این وضعیت احتمال موفقیت برجام زیاد نیست.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای از پایان اعتبار معافیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام و عدم تمدید آن توسط دولت آمریکا، و همچنین تحریم دو مقام دیگر هسته‌ای رژیم ایران خبر داد.

مایک پمپئو همپنین در توئیتی گفت، ادامه تنش هسته‌ای ایران مشخص می‌کند این همکاری باید متوقف شود و تلاش بیشتر برای «اخاذی هسته‌ای» تنها فشار بیشتر بر رژیم را به دنبال خواهد داشت.

در پی اعلام این خبر، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران عصر چهارشنبه در یک کنفرانس تلفنی گفت: «رژیم ایران همچنان از برنامه هسته‌ای خود برای اخاذی از جامعه جهانی استفاده می‌کند.»

برایان هوک گفت: «تهدیدهای رژیم ایران با این هدف صورت می‌گیرد که سایر کشورها از ترس واکنشی بدتر، رفتار خشونت‌بار معمول ایران را بپذیرند. ما از بازی طبق قوانین ایران خودداری می کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG