لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۳

جو بایدن: ایران در منطقه تحریک‌آمیزتر شده است


جو بایدن
جو بایدن

جو بایدن معاون رئیس جمهوری سابق و نامزد احتمالی دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز جمعه در بیانیه‌ای تاکید کرد در دو سالی که ایالات متحده از برجام خارج شده ایران ستیزه‌جوتر شده است.

بایدن گفت: «تصمیمات سیاسی دونالد ترامپ خطر جنگ در خاورمیانه را افزایش داده است. دو سال پیش در چنین روزی، او از توافق هسته‌ای ایران کنار رفت – توافقی که به طور قابل تایید ایران را از دست یافتن به سلاح‌های هسته‌ای منع می‌کرد. آن موقع، او وعده یک توافق بهتر داد که هنوز عملی نشده است.»

بایدن افزود: «در عوض، ایران فعالیت غنی‌سازی هسته‌ای خود را افزایش داده، و آن را به قابلیت توسعه بمب هسته‌ای نزدیک‌تر کرده است. و ایران با افزایش خطر برای نیروهای آمریکایی مستقر در خاورمیانه حتی در منطقه بیشتر تحریک‌آمیز شده است.»

معاون سابق رئیس جمهوری همچنین از تصمیم پرزیدنت ترامپ به وتوی قطعنامه کنگره که اختیارات او را برای انجام عملیات نظامی علیه ایران بدون تایید کنگره محدود می‌کرد انتقاد کرد.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه، در بیانیه‌ای همراه با وتوی ریاست‌ جمهوری، قطعنامه کنگره را «غیرضروری» خواند و تصمیم خود را تشریح کرد.

ترامپ نوشت قطعنامه اختیارات جنگی ایران «خطرناک است، چرا که می تواند توانایی رئیس جمهوری برای محافظت از نیروهای آمریکایی، متحدان، و شرکا از جمله اسرائیل را در برابر تهدید ناشی از ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران مختل کند.»

در بیانیه پرزیدنت ترامپ گفته شد، «پاسداری از امنیت ملی ایالات متحده همراه با اقداماتی است برای کاهش سطح تهدیدها در سراسر جهان، شامل تهدیدهای ناشی از ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران. ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران تاریخچه طولانی در حمله به نیروهای ایالات متحده و ائتلاف دارند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG