لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

آمریکا از اتحادیه اروپا خواست ایران را بابت توسعه برنامه موشکی تحریم کند


مایک پمپئو
مایک پمپئو

بخش انگلیسی صدای آمریکا – پس از آن که تهران اعلام کرد یک ماهواره نظامی را به فضا پرتاب کرده است، ایالات متحده از اتحادیه اروپا خواست افراد و نهادهایی که در برنامه موشکی ایران فعالیت دارند را تحریم کند.

واشنگتن همچنین گفته است پرتاب این ماهواره اثبات می‌کند برنامه فضایی ایران «نه صلح‌آمیز است و نه سراسر غیرنظامی» و از همه کشورها خواسته است تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران را تمدید کنند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز شنبه با اشاره به این که فناوری سامانه ماهواره‌بر با موشک بالیستیک قاره‌پیما مشابهت دارد گفت که «هیچ کشوری به دنبال فناوری موشکی بالیستیک قاره‌پیما نبوده است، مگر آن که در پی حمل کلاهک هسته‌ای [باشد].»

پس از ماه‌ها تلاش ناموفق، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز چهارشنبه اعلام کرد یک ماهواره نظامی را در مدار زمین قرار داده است. سپاه در وبسایت رسمی‌اش گفت که این ماهواره به مدار واقع در ۴۲۵ کیلومتری سطح زمین رسیده است.

واشنگتن در انتقاد از اقدامات رژیم جمهوری اسلامی، می‌گوید در حالی که ایران در حال مبارزه با شیوع ویروس جدید کرونا بوده و به اقتصاد از پیش نابسامان آن کشور آسیب وارد شده است، آن رژیم منابع محدود مالی مردم را صرف پرتاب ماهواره می‌کند.

مایک پمپئو گفته است: «هنگامی که مردم ایران از پاندمی کرونا در رنج هستند و جان‌شان را از دست می‌دهند، قابل تاسف است که می‌بینیم رژیم منابع و تلاش خود را برای اهداف تحریک‌آمیز نظامی، که هیچ کمکی برای مردم نیست، صرف می‌کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG