لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۱

سناتورهای آمریکایی به حمله راکتی اخیر به پایگاه تاجی عراق واکنش نشان دادند


به ترتیب از چپ: جیم ریچ، لیندزی گراهام، کریس مورفی و تیم کین

سناتور لیندزی گراهام روز پنجشنبه ۲۲ اسفند در مورد یک واکنش «پرخاشگرانه» به حمله راکتی چهارشنبه شب به اردوگاه تاجی در عراق، که جان دو نظامی آمریکایی و یک بریتانیایی را گرفت هشدار داد.

ارتش ایالات متحده شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق را مسئول حمله می‌داند و این سناتور ارشد جمهوریخواه تاکید کرد که «تهران بداند که ما به دنبال پاسخگو کردن آنها در آینده هستیم.»

سناتور جمهوریخواه جیم ریچ، رئیس کمیته روابط خارجی هم در واکنش به حمله به پایگاه نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در عراق گفت: «اگر من عامل نیابتی ایران بودم، امشب خوب نمی‌خوابیدم.»

به گزارش نشریه هیل، که اخبار سیاسی پایتخت آمریکا را پوشش می‌دهد، جیمز اینهوف رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا گفت: ایالات متحده به دنبال «انتقام دقیق» است، اما اشاره نکرد از دید او چنین واکنشی باید چگونه باشد.

سناتور دموکرات کریس مورفی، با بیان این که واضح است ما بازدارنگی را ترمیم نکرده‌ایم، گفت که این یک دروغ بود، ایرانی‌ها هنوز به ما حمله می‌کنند. وی همچنین گفت آمریکا پس از حمله روز چهارشنبه باید با ایران گفت‌وگو کند.

تیم کین دیگر عضو دموکرات مجلس سنای آمریکا حمله روز گذشته به اردوگاه تاجی را «بسیار مشکل آفرین» خواند و تاکید کرد که «رئیس جمهوری قدرتی که برای اقدام کردن علیه گروه های شبه نظامی لازم دارد را در اختیار دارد.»

ارتش آمریکا پیشتر در روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اصابت ۱۵ راکت کوچک کاتیوشا به پایگاه تاجی را تایید کرد و گفت تحقیقات در مورد منشأ حمله و میزان خسارات وارده آغاز شده و همچنان در جریان است.

ساعاتی پس از این حمله مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در توئیتر خود نوشت: «حمله مرگبار امروز به پایگاه نظامی کمپ تاجی در عراق را تحمل نخواهیم کرد. دامینیک راب و من هر دو موافق هستیم که مسئولان این حمله باید پاسخگو باشند.»

همچنین روز پنجشنبه ۲۲ اسفند مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به پنتاگون اجازه داده است که در صورت نیاز به حمله‌ای که روز چهارشنبه توسط نیروهای نیابتی ایران در عراق صورت گرفت، واکنش نشان دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG