لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

آمریکا: ایران به «بازداشت ناعادلانه» دراویش گنابادی پایان دهد


حساب توئیتری وزارت خارجه آمریکا توئیتی از سفیر آمریکا در امور آزادی مذهبی را باز نشر داده که او خواستار آزادی دراویش گنابادی در ایران شده که ناعادلانه بازداشت شده اند.

«سام براون بک» سفیر آمریکا در امور آزادی مذهبی در توئیتر خود روز چهارشنبه نوشت: پس از درگذشت غم انگیز دکتر نور علی تابنده، ما از نزدیک رفتار رژیم ایران را با دراویش گنابادی نظاره می کنیم. مسئولین باید افرادی را که ناعادلانه بازداشت شده اند آزاد کنند و به جامعه شان اجازه انتخاب رهبرانشان را بدون دخالت رژیم بدهند.

ابتدای دی‌ماه نورعلی تابنده قطب دراویش گنابادی در تهران درگذشت.

در دو سال اخیر، دراویش گنابادی تحت فشار حکومت ایران هستند و نورعلی تابنده پس از حوادث گلستان هفتم در حصر خانگی به سر می برد.

ماجرای گلستان هفتم مربوط به بهمن‌ سال ۹۶ است که در پی حضور گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی در گلستان هفتم مقابل خانه نورعلی تابنده، سر سلسله دراویش گنابادی، سلسله درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی و یگان ویژه با دراویش گنابادی حاضر در گلستان هفتم اتفاق افتاد که در پی این درگیری‌ها، ۲۰۲ نفر از دراویش گنابادی زندانی و مجموعا به بیش از ۱۰۸۰ سال زندان محکوم شدند.

محمد ثلاث یکی از دراویش گنابادی بود که به اتهام قتل ماموران انتظامی در این درگیرهای بازداشت و اعدام شد.

پیشتر ایالات متحده بارها سرکوب پیروان اقلیت‌های دینی و مذهبی از جمله دراویش، بهائیان، نوکیشان مسیحی، و حتی مسلمانان سنی‌مذهب توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG