لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۰

دیک چنی هشدار می دهد که عدم تعامل در خاورمیانه به نفع ایران و روسیه تمام می‌شود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دیک چِنی، معاون پیشین ریاست جمهوری ایالات متحده، در انتقادی غیرمستقیم از تصمیم دولت برای خارج کردن نیروهای آمریکا از خاورمیانه هشدار داد که «عدم تعامل آمریکا» در خاورمیانه صرفا به نفع ایران و روسیه تمام خواهد شد.

معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا فقط یک بار از دونالد ترامپ اسم برد و آن هم در تمجید از او برای خروج از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران بود. اما حمایت چنی از حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه با وعده های ترامپ مبنی بر بیرون آوردن آمریکا از «شن های خون آلود» در تضاد قرار دارد.

چنی به «فوروم استراتژی عرب» گفت: «روسیه همیشه آماده پر کردن خلاء قدرت است. همین امر باعث حضور سریع نیروهای روسیه هنگام خروج آمریکا از شمال شرقی سوریه شد. در جمع بندی این ماجرای ناتمام می توان گفت: هیچ کس این مقطع را به عنوان اوقات خوب ما به یاد نخواهد داشت.»

معاون پیشین جرج بوش گفت این چالش ها و دیگر چالش های ناشی از گروه های افراطی نظیر القاعده و داعش نشان می دهد که «بی عملی می تواند حتی خطری بیشتر از دست به عمل زدن داشته باشد».

چنی در مورد ایران ادعا کرد که «ملاها در تهران بیش از همه خواهان دستیابی به جنگ افزار هسته ای هستند».

دیک چنی که در دوره ریاست جمهوری بوش پدر وزیر دفاع ایالات متحده بود، ناتو را «نیرومندترین اتحاد در تاریخ» توصیف کرد.

دیک چنی در تشکیل یک ائتلاف نظامی بین المللی برای بیرون راندن صدام حسین از کویت در سال ۱۹۹۱ در جنگ خلیج فارس نقش داشت.

منطقه خلیج فارس در پی آن جنگ شاهد حضور گسترده نیروهای ایالات متحده از جمله در امارات متحده عربی بوده که اکنون میزبان حدود ۵ هزار نیروی آمریکایی است.

چنی در مقام معاون رئیس جمهوری آمریکا در جریان سرنگونی صدام حسین و حمله به افغانستان از کمک متحدان آمریکا شامل امارات بهره برد.

جنگ های فرقه ای در عراق در نهایت به ظهور داعش منجر شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG