لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۴

واکنش تد دویچ، عضو ارشد دموکرات کنگره آمریکا به آزادی ژیو وانگ


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

تد دویچ رئیس کمیته فرعی امور خاورمیانه، شمال آفریقا و مقابله با تروریسم بین المللی کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در توئیتی نوشت:

از این که ژیو وانگ بالاخره آزاد شد و بار دیگر به خانواده‌اش پیوست بی‌اندازه خوشحال شدم. با توجه به این تحول مثبت، از دولت می‌خواهم تلاش‌هایش را برای آزادی دیگر آمریکایی‌هایی که ناعادلانه در ایران دربند هستند، از جمله باب لوینسون آمریکایی که طولانی‌ترین دوران گروگان بودن را تجربه می‌کند، دوچندان کند. نباید هیچ وقت و فرصتی تلف شود.

بنا به گزارش رسانه های آمریکا، شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ «ژیو وانگ» که شهروند ایالات متحده است، با ‌هواپیمای دولت سوئیس از تهران به زوریخ منتقل شد. در زوریخ برایان هوک شخصا به استقبال او رفت.

ژیو وانگ دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه پرینستون برای تحقیق درباره دوره قاجار در ژانویه ۲۰۱۶ به ایران سفر کرد اما در تابستان آن سال توسط جمهوری اسلامی ایران بازداشت شد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش بعد از کسب آزادی ژیو وانگ آمریکایی زندانی در ایران گفت دولت او با بازگرداندن تمام شهروندان آمریکایی که بطور نادرست در خارج از آمریکا اسیر هستند، ادامه خواهد داد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر در بامداد شنبه به وقت آمریکا ضمن اعلام خبر بازگشت ژیو وانگ، نوشت که ما تا زمان آزادی همه آمریکایی‌های بازداشتی در ایران آرام نخواهیم نشست.

از صفحه ویژه آزادی گروگان آمریکایی در ایران دیدن کنید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG