لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۹

سناتور کاتن: آمریکا آن قدر قدرتمند هست که به کشورهای گروگانگیر، از جمله ایران، باج ندهد


سناتور تام کاتن در اندیشکده هادسن
سناتور تام کاتن در اندیشکده هادسن

تام کاتن، نماینده ایالت آرکانزاس (به گویش آمریکایی: آرکِنسا Arkansas) در سنای آمریکا روز پنجشنبه ۱۴ آذر در نشستی در شهر واشنگتن با اشاره به موارد گروگانگیری شهروندان خارجی در برخی کشورها از جمله ایران در گذشته، تاکید کرد این کشورها برای امتیازگیری دست به این کار می زنند و آمریکا به اندازه‌ای قدرتمند هست که تن به دادن باج ندهد و آنها را وادار به تغییر رویه کند.

این سناتور جمهوریخواه در سخنانی در اندیشکده هادسن با اشاره به اشغال سفارت آمریکا در ایران در آبان ۱۳۵۸، و موارد مشابه در برخی کشورهای دیگر مانند روسیه و چین که آمریکا را امپریالیست می‌خوانند گفت که اکنون بستگان برخی مقام‌های ارشد این کشورها در ایالات متحده به سر می‌برند و از مزایای جهان آزاد استفاده می کنند.

سناتور کاتن به عنوان نمونه به معصومه (مِری) ابتکار، از مقام‌های رژیم جمهوری اسلامی اشاره کرد که چهار دهه پیش در میان دانشجویان انقلابی بود که تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی را در تهران به گروگان گرفت، و در آن زمان به یک خبرنگار گفت که آماده است در صورت لزوم گروگان‌ها را بکشد. اما بعدها با یکی دیگر از گروگان‌گیران ازدواج کرد و اکنون پس از گذشت چهل سال پسر آنها در آمریکا است و از مزایای زندگی در جهان آزاد بهره می برد.

سناتور تام کاتن اضافه کرد، کشورهایی مانند ایران که دست به گروگانگیری شهروندان آمریکایی و ابتاع دیگر کشورها می زنند می خواهند از این طریق اهرم فشاری برای امتیازگیری در دست داشته باشند و ما روش های مختلفی برای پاسخ پیش رو داریم: یا باج دهیم، یا با برخورد یا با مذاکره، آنها را وادار به تغییر رویه کنیم و منافع خود را حفظ کنیم.

وی که به همراه تد کروز – یک سناتور جمهوریخواه دیگر – پیش نویس طرحی به نام «قانون جهانی گروگان» را به سنا ارائه کرده است، در نشست امروز که در همین ارتباط برگزار شد گفت، امروز ایالات متحده به اندازه ای قدرتمند هست که تن به خواسته های گروگانگیرها ندهد و بدون ترس از منافع ملی خود حمایت کند، و این قانون در همین راستا است.

بر اساس این طرح، در صورت تصویب در دو مجلس کنگره و امضای رئیس جمهوری برای تبدیل شدن به قانون، رئیس جمهوری موظف است تحریم‌هایی را علیه کشورهایی که اقدام به گروگانگیری آمریکایی ها می کنند اعمال کند و دولت نیز از صدور روادید برای مقام‌هایی در این کشورها که مسئول گروگانگیری هستند و بستگان آنها خودداری کند.

سناتور تام کاتن همچنین درباره اعتراضات اخیر در خاورمیانه نیز گفت: این اعتراضات در بی ثباتی که در ایران به واسطه تحریم های آمریکا در دو سال گذشته به وجود آمده ریشه دارد. خود ایران نیز شاهد اعتراضات مردمی بوده است. شبه نظامیان مورد حمایت ایران نیز در عراق و لبنان به مشکل خورده اند؛ از این رو تحریم ها زمینه ساز اعتراضات، نه تنها در ایران، بلکه در منطقه شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG