لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

آمریکا از توقیف یک کشتی حامل قطعات موشک‌های ایرانی برای حوثی‌های یمن خبر داد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

مقام‌های آمریکایی روز چهارشنبه ۱۳ آذر اعلام کردند یک کشتی کوچک حامل مقادیر زیادی از قطعات مربوط به موشک‌های هدایت‌شونده ایرانی که برای شورشیان یمن ارسال شده بود را کشف و ضبط کرده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، از قول این مقام‌های آمریکایی، که هویت آنها را مشخص نکرده نوشت، کشتی مذکور چهارشنبه گذشته در آب‌های شمال دریای عرب توسط نیروی دریایی آمریکا و یک تیم گارد ساحلی همراه آنها توقیف شد.

منابع این خبرگزاری آمریکایی می‌گویند که این رویداد نشان می‌دهد روند قاچاق اسلحه و ارسال غیرقانونی تجهیزات نظامی به شورشیان حوثی در یمن، گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران، همچنان ادامه دارد.

به گفته این مقام‌ها، ناو «یو اس اس فارست شرمن» در حال گشت‌زنی معمول خود بود که متوجه یک شناور کوچک چوبی که پرچم هیچ کشوری را حمل نمی‌کرد شدند و برای بازرسی از داخل آن توقف کردند.

ماموران نیروی دریایی و گارد ساحلی آمریکا پس از بازرسی از این شناور مقادیری سلاح کشف کردند؛ که البته منابع آسوشیتدپرس جزئیات آن را فاش نکردند، اما میزان آن را «چشم‌گیر» توصیف کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، سرنشینان این قایق چوبی – که مقام‌ها ملیت آنها را مشخص نکرده‌اند – به گارد ساحلی یمن تحویل داده شده و سلاح‌ها و قطعات کشف شده نیز هنوز در توقیف ناو جنگی آمریکایی هستند.

مقام‌های آمریکایی همچنین گفته‌اند که کارشناسان همچنان در حال بررسی سلاح‌ها و قطعات ضبط شده و منشا آنها هستند، اما نشانه‌هایی در خود دارند که در تسلیحات توقیف شده قبلی ساخت ایران بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG