لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

مایک پنس در عراق: پرزیدنت ترامپ متعهد است از نفوذ مخرب رژیم ایران در منطقه جلوگیری کند


سخنرانی مایک پنس در پایگاه نظامیان آمریکا در اربیل - ۲ آذر ۱۳۹۸
سخنرانی مایک پنس در پایگاه نظامیان آمریکا در اربیل - ۲ آذر ۱۳۹۸

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده که روز شنبه ۲ آذر در سفری از پیش اعلام نشده به عراق سفر کرده است گفت، پرزیدنت ترامپ متعهد است از نفوذ مخرب رژیم ایران در منطقه جلوگیری کند.

مایک پنس گفت، «ما همچنان نگران نفوذ بدخواهانه ایران در عراق هستیم. پرزیدنت ترامپ به روشنی بر آن تاکید گذاشته است. من با نخست وزیر عراق و همچنین با رهبران اقلیم کردستان در این باره صحبت کردم تا از تعهد آمریکا به مردم عراق مطمئن باشند. ما می خواهیم عراق از نفوذ مخرب ایران رها شود و به حقوق مردمش احترام بگذارد.»

وی اضافه کرد که رهبران کردستان عراق از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای محافظت از منابع نفتی در مقابل ایران استقبال کردند: «آن چه از پرزیدنت بارزانی و همچنین نخست وزیر و دیگر مقام ها شنیدم این است که از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای حفظ شماری از نیروهای نظامی آمریکا برای تامین امنیت منابع نفتی در سوریه استقبال می‌کنند تا این منابع به دست داعش یا ایران یا رژیم سوریه نیافتد، بلکه این ذخایر نفتی در اختیار مردم کرد و مردم سوریه باشد.»

معاون پرزیدنت ترامپ اضافه کرد: برخی در منطقه تصور کردند که سیاست آمریکا در قبال متحدانمان تغییر کرده است. گرچه پرزیدنت ترامپ همواره در پی فرصت است تا نیروی نظامی آمریکا را به خانه بازگرداند، اما در کنار متحدانمان در منطقه می ایستد تا از توانایی آن ها برای برقراری صلح و شکوفایی اطمینان حاصل شود.

مایک پنس بامداد شنبه اعلام کرد همراه با همسرش به عراق سفر و با نظامیان آمریکایی دیدار کرده است. وی در پیامی در توئیتر روز شکرگزاری را «از عراق» تبریک گفت و از دیدار با سربازان ارتش آمریکا در عراق ابراز خرسندی کرد.

روز شکرگزاری در آمریکا پنجشنبه هفتم آذر ماه است.

آقای پنس، که پیشتر با یک جت باری نظامی نوع سی-۱۷ در شهر اربیل در اقلیم کردستان عراق فرود آمد، با نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق ملاقات کرد. هدف از این دیدار اطمینان دادن دیگر بار به متحدان ایالات متّحده در جنگ با گروه خودخوانده دولت اسلامی، یا داعش است.

این اقدام پس از آن صورت می گیرد که کردهای شمال سوریه در هجوم مرگبار ماه گذشته ترکیه، متحمل آسیب های سنگین شدند.

آقای پنس در گفت‌وگویی با گزارشگران در اربیل تأیید کرد که تلفنی با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، پیرامون اعتراضات در این کشور و نیز تظاهرات مردمی در کشور همسایه، ایران، صحبت کرده است.

معاون ریاست جمهوری آمریکا روز شنبه همچنین در پایگاه هوایی عین الاسد در عراق توقف و با سربازان آمریکایی ملاقات کرد. عملیات موفق آمریکا علیه ابوبکر البغدادی رهبر داعش، که به کشته شدن وی انجامید، از این پایگاه انجام گرفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG