لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ما از مردم ایران که خواستار پاسخگویی و شفافیت حکومتشان هستند، حمایت می‌کنیم


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۶ آبان و در سومین روز از اعترضات خیابانی مردم در ایران در پیامی در توئیتر، ضمن انتشار بخشی از گفت و گوی خود با شبکه فاکس، بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده از مردم معترضی که خواستار پاسخگویی و شفافیت حکومت جمهوری اسلامی هستند حمایت می‌کند.

مورگان اورتگاس در گفت‌وگو با شبکه فاکس در مورد ناآرامی‌های ایران که از نیمه‌شب پنجشنبه آغاز شد گفت که این یکی از مهم‌ترین رویدادهایی است که این آخر هفته (میلادی) رخ می‌دهد، و مردم ایران خواستار پاسخگویی و شفافیت حکومت‌شان هستند.

وی اضافه کرد: «آن چه ما در جریان توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی با تهران (برجام) دیدیم این بود که وقتی حکومت ایران میلیاردها دلار حاصل از لغو تحریم‌های ایالات متحده و متحدمان را دریافت کرد، ما هرگز ندیدیم که آن را برای مردم ایران هزینه کند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان این که آن پول‌ها خرج ساخت جاده‌های جدید، مدارس جدید و بیمارستان‌های جدید در ایران نشد، گفت که در عوض رژیم ایران آن چندین میلیارد پول را برای تامین مالی گروه‌های نیابتی تروریستی در سراسر منطقه خاورمیانه هزینه کرد.

خانم اورتگاس در پایان خاطر نشان کرد: «آن چه امروز ما می‌بینیم این است که مردم ایران در برابر حکومتشان ایستاده‌اند و می‌گویند: ما پاسخگویی میخواهیم، شفافیت می‌خواهیم. ما [ایالات متحده] قطعا در کنار مردم ایران می‌ایستیم.»

اعتراضات در ایران از اوایل جمعه و پس از اعلام ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین در شهرهای مختلف آغاز شد؛ اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقام‌های ارشد رژیم شد. برآورد می‌شود که تاکنون دست کم هفت نفر کشته و صدها نفر بازداشت شده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا نیز پیشتر به مردم ایران گفت ایالات متحده در کنار شماست. مایک پمپئو یک توئیت قدیمی خود را بازنشر کرد که نوشته بود: «پس از چهل سال بیداد، مردم پر افتخار ایران در مورد سوء استفاده‌های حکومتشان ساکت نمی‌نشینند. ما هم ساکت نخواهیم ماند.»

ایالات متحده تاکنون بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG