لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

دیدگاه ناظران ارشد مسائل ایران به موج جدید اعتراضات مردم علیه جمهوری اسلامی


از راست: مارک دوبوویتز، جیسون برادسکی و مایکل دوران
از راست: مارک دوبوویتز، جیسون برادسکی و مایکل دوران

سه تحلیلگر ارشد مسائل ایران به اعتراضات اخیر مردم به جمهوری اسلامی واکنش نشان دادند:

مارک دوبوویتز
رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها

مارک دوبوویتز، رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، خطاب به جک دورسی، مدیرعامل شرکت توئیتر نوشت: جک! رژیم ایران دسترسی ایرانی‌ها به اینترنت را مسدود کرده است. کمترین کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که همه حساب‌های کاربری توئیتر مقامات رژیم را مسدود کنید. کار درست را انجام دهید. در کنار مردم بایستید. از اعتراضات ایران حمایت کنید.

وی همچنین در واکنش به تصمیم هند مبنی بر تبعیت از تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران در توئیتر خود نوشت: هندوستان، به جای ایران، ایالات متحده را برگزیده است. فشارها از همه سو بر رژیم اعمال می‌‌شود.

آقای دوبوویتز همچنین درباره : سوری‌ها نیز در دیرالزور به معترضان ایرانی، ‌لبنانی، و عراقی پیوسته، و بر ضد رژیم جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن (یعنی اسد و شبه‌نظامیان ایرانی) دست به اعتراض زده‌اند.

جیسون برادسکی
رئیس سیاست‌گذاری گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»

جیسون برادسکی، در واکنش به این اعتراضات نوشت:

نکته مهم درباره سخنان امروز خامنه‌ای این است که او بارها بر این موضوع که خودش کارشناس قیمت و سهمیه‌بندی بنزین نیست و تنها از سیاست جدید سران سه قوه پشتیبانی می‌کند، تاکید کرد. او طوری وانمود می‌کند که انگار فقط یک تماشاچی محض است.

این رویه همیشگی خامنه‌ای است که می‌کوشد خودش و مقامش [رهبری] را از گزند سرزنش‌ها مصون بدارد. به این ترتیب اگر شرایط بدتر شد او راه گریزی خواهد داشت. او در قبال برجام نیز همین رویکرد را در پیش گرفته بود. انعطاف‌پذیری حداکثری.

مایکل دوران
پژوهشگر ارشد اندیشکده هادسن

آقای دوران در توئیتی با انتشار فیلم به آتش کشیده شدن نماد انگشتر خمینی در تهران، سروده زیر را با الهام گرفتن از ترانه «حلقه آتش» جانی کَش، خواننده معروف آمریکایی، ساخته و پرسیده است: «وجه اشتراک جانی کَش و اعتراضات امروز در ایران چیست؟»

سروده او به شرح زیر است: «من به درون انگشتری سوزان خمینی افتادم؛ پایین و پایین و پایین‌تر رفتم؛ و شعله ها بلند و بلندتر شدند؛ و آن سوخت و سوخت و سوخت؛ انگشتری خمینی حلقه‌ای از آتش است؛ حلقه آتش او!»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG