لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۱

یک مقام ارشد دولت آمریکا در سالگرد اشغال سفارت: ماهیت جمهوری اسلامی در این چهار دهه تغییری نکرده است


یک مقام ارشد دولت ایالات متحده می گوید: ۴۰ سال پیش رژیم تهران ذات حقیقی خود را با حمله به سفارت و گروگانگیری دیپلمات ها و کارکنان آمریکایی برای ۴۴۴ روز نشان داد. رژیم ایران حتی امروز هم آمریکایی‌های بیگناهی را گروگان گرفته که نشان می‌دهد ذات نظام در این ۴۰ سال تغییری نکرده است.

در جریان یک کنفرانس خبری تلفنی روز دوشنبه ۱۴ آبان برگزار شد، این مقام دولت آمریکا افزود: در راستای فشارها بر جمهوری اسلامی، محل درآمد آن‌ها را برای کمک به نیروهای نیابتی‌شان در منطقه را مسدود کرده‌ایم. ایران باید تمامی گروگان‌های بیگناه آمریکایی را آزاد کند تا بتواند به عنوان عضوی عادی، به جامعه جهانی بازگردد.

این مقام آمریکایی افزود: ایران از دستگیری، آزار و رفتار غیرمنصفانه با شهروندان آمریکایی برای فشار سیاسی بر دولت ایالات متحده استفاده می‌کند. ما تصمیم گرفتیم خبر اعلام پاداش برای یافتن رابرت لوینسون را همزمان با چهلمین سالگرد گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکایی در ایران قرار دهیم.

همزمان با چهلمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگانگیری کارکنان و دیپلمات های ایالات متحده، وزارت خزانه داری آمریکا تحریم های جدیدی را علیه «حلقه نزدیکان» علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، وضع کرد.

از سوی دیگر، کاخ سفید در چهلمین سالگرد گروگانگیری کارکنان و دیپلمات های آمریکایی توسط ایران، بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه که روز دوشنبه ۱۳ آبان منتشر شد، آمده است: «چهل سال پیش در چنین روزی شبه‌نظامیان ایرانی به سفارتخانه ایالات متحده در تهران یورش بردند و بیش از ۵۰ آمریکایی را برای مدت ۴۴۴روز گروگان گرفتند. امروز ما قربانیان آن اقدام گستاخانه را گرامی می‌داریم.»

کاخ سفید در ادامه تاکید کرده است: «رژیم ایران به هدف قرار دادن غیرنظامیان بیگناه و استفاده از آنها به عنوان ابزار روابط خارجی شکست‌خورده‌اش، ادامه می‌دهد. تا زمانی که ایران این رفتار، و سایر رفتارهای خصمانه‌اش را تغییر ندهد، ما به اعمال تحریم‌های فلج‌کننده ادامه خواهیم داد.»

در پایان بیانیه کاخ سفید آمده است: «رژیم ایران باید انتخاب کند. آن رژیم می‌تواند به جای این که بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان باشد، مردم ایران را در اولویت نخست قرار دهد. این رژیم می‌تواند صلح را جایگزین گروگان‌گیری، قتل، خرابکاری، دزدی دریایی، و حمله به بازارهای نفتی جهان کند. ایالات متحده خواستار صلح است و ما از مردم ایران پشتیبانی می‌کنیم. اکنون زمان آن رسیده که رژیم ایران نیز چنین کند.»

به دنبال اشغال سفارت آمریکا در تهران و بازداشت کارکنان آن، ایالات متحده در تاریخ ۷ آوریل ۱۹۸۰ روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد. گروگان‌ها در نهایت در تاریخ ۲۰ ژانویه ۱۹۸۱ آزاد شدند؛ با این حال، روابط دیپلماتیک همچنان قطع ماند و در حال حاضر سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است.

بیشتر بخوانید:‌
از صفحه ویژه صدای آمریکا درباره «چهل سال گروگانگیری» دیدن کنید:

به گزارش مجله آتلانتیک، دست کم پنج شهروند آمریکایی، که بیشترشان دوتابعیتی هستند، هم‌اکنون در ایران محبوسند. یک آمریکایی دیگر به نام رابرت لوینسون نیز ۱۲ سال پیش در ایران ناپدید شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG