لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۹

مورگان اورتگاس: هرگونه همکاری با بخش عمرانی ایران که تحت کنترل سپاه است، با تحریم روبرو می‌شود


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید هرگونه همکاری با بخش ساخت‌و‌ساز ایران که تحت کنترل سازمان تروریستی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است می‌تواند موجب تحریم‌های الزامی شود.

مورگان اورتگاس روز جمعه ۱۰ آبان در توئیتر خود نوشت: «ایالات متحده فشار حداکثری بر رژیم ایران را با هدف قراردادن بخش ساخت‌و‌ساز افزایش می‌دهد. این بخش توسط سپاه پاسداران، که یک سازمان تروریستی است، کنترل می‌شود. هرکس به معامله، فروش، تدارک، و انتقال منابع به بخش ساخت‌و‌ساز ایران بپردازد، با تحریم‌های الزامی روبرو خواهد شد.»

اشاره خانم اورتگاس به بیانیه روز پنجشنبه و تصمیم مایک پمپئو برای اعلام تحریم بخش عمرانی و ساخت و ساز در ایران است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که مصمم به اجرای قوانین در شناسایی ساخت و سازهای تحت کنترل سپاه پاسداران و همچنین عدم دسترسی آن به مواد استراتژیک مورد نیاز در برنامه‌های هسته‌ای، نظامی، یا موشکی بالیستیک است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه دیگری به یافته‌های وزیر خارجه که با مشورت وزیر خزانه‌داری به دست آمده اشاره کرده و گفته بخش عمرانی ایران مستقیم یا غیرمستقیم تحت کنترل سپاه است و دولت آمریکا مصمم به جلوگیری از دسترسی آن به مواد و تجهیزات لازم جهت پیشبرد برنامه‌هایش است.

دولت پرزیدنت ترامپ، به رغم خروج از توافق هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی با ایران، روز ۳۱ ژوئیه سال جاری این معافیت‌ها را برای ۹۰ روز دیگر تمدید کرد. آمریکا بهار سال گذشته رسما از این توافق خارج شد و تحریم‌های هسته‌ای ایران را بازگرداند.

پرزیدنت ترامپ اردیبهشت ۱۳۹۷ با این استدلال که جمهوری اسلامی با ادامه فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده منطقه‌ای، برنامه موشکی بالیستیک، و حمایت از تروریسم روح برجام را نقض می‌کند، از آن توافق خارج شد و خواستار مذاکره برای توافق جدید شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG