لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۳

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا: ایرانی‌ها قصد ندارند تحرکات نظامی تهدیدآمیز خود را کاهش دهند


دریاسالار جیم مالوی - آرشیو
دریاسالار جیم مالوی - آرشیو

فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا در خاورمیانه می‌گوید پس از حملات هوایی ماه گذشته به مراکز نفتی عربستان سعودی، آرایش تهدیدآمیز نظامی ایران در منطقه کمتر نشده است.

دریاسالار جیم کالوی در یک مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری رویترز، که گزارش آن جمعه ۱۲ مهر منتشر شده است، گفت به هیچ وجه به این موضوع که ایرانی‌ها قصد دارند تحرکات معمول خود را کاهش دهند، اعتقاد ندارد.

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین بدون ارائه داده‌های دقیق اطلاعاتی که منجر به چنین نتیجه‌گیری شده است، گفت که او و نیروهایش از نزدیک تحرکات ایران را رصد می‌کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نگرانی خاصی در مورد تحرکات موشکی ایران دارد گفت که به طور مداوم تحرکات موشکی بالستیک و کروز ایران را «چه انتقال آنها به انبار باشد و چه خارج کردن آنها از انبار» زیر نظر دارد.

دریاسالار مالوی که اخیرا برای دیدار با فرمانده نیروی دریایی سعودی به ریاض رفته است افزود: «من هر روز گزارشی از تحرکات [نظامی ایران] و ارزیابی معنا و مفهوم آنها دریافت می‌کنم.»

وی در مورد نظرش درباره حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی گفت که این اقدام، مشابه همان کاری که آنها پیشتر با مین [در دریا] انجام داده‌اند، است؛ یعنی «سریع، مخفیانه؛ اگر می‌توانی تکذیبش کن.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اندک زمانی پس از وقوع حملات به تاسیسات نفتی «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» عربستان سعودی، رژیم تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

بریتانیا، فرانسه،‌ و آلمان نیز چند روز بعد ایران را مسئول این حملات معرفی کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG