لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

نزار زکا: فشار حداکثری پرزیدنت ترامپ تنها امید برای نجات گروگان‌ها از اسارت جمهوری اسلامی است


نزار زکا، شهروند لبنانی دارای اقامت آمریکا در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا خواستار ادامه کمپین فشار حداکثری برای نجات گروگان‌ها از اسارت جمهوری اسلامی شد.

آقای زکا در حاشیه برگزاری اجلاس «نشست ایران ۲۰۱۹» که به میزبانی سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در شهر نیویورک برگزار شد، گفت: « حتما فشار حداکثری کارآیی دارد و باید افزایش پیدا کند. زیرا این تنها امیدی است که بتوان از طریق آن گروگان‌ها را آزاد کرد. راه دیگری وجود ندارد. حتی اگر در کوتاه مدت جواب ندهد. امیدوارم پرزیدنت ترامپ کمپین فشار حداکثری را ادامه دهد.»

نزار زکا همچنین خواستار همراهی سایر کشورها علیه جمهوری اسلامی شد: همه باید در یک صف واحد در برابر سیاست گروگانگیری ایران بایستند. این راه پیروزی است.»

بنابر اعلام گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای، نزار زکا، شهروندی لبنانی که اقامات دائم ایالات متحده را دارد، ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۵ به دعوت دولت ایران – مشخصا از سوی شهیندخت مولاوردی معاون وقت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده و متحد حسن روحانی – برای شرکت در دومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی زنان در توسعه پایدار، به ایران سفر کرد.

در آخرین روز کنفرانس در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۵، زکا بر اساس اتهامات نادرست بازداشت و روز ۱۰ ژوئن ۲۰۱۹ پس از یک کارزار بین‌المللی مداوم به رهبری آمریکا در حمایت از زکا، توسط ایران آزاد شد.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

از جمله سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه سوم مهر در توئیتی خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت، اگر خواهان احترام دنیا هستید ابتدا آمریکایی‌ها و شهروندان دیگر کشورهایی را که به گروگان گرفته‌اید آزاد کنید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG