لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

وزیر دفاع سابق آمریکا می گوید جمهوری اسلامی چهار دهه است که خرابکاری و توطئه می‌کند


جیم متیس تا دسامبر سال گذشته وزیر دفاع کابینه پرزیدنت ترامپ بود.
جیم متیس تا دسامبر سال گذشته وزیر دفاع کابینه پرزیدنت ترامپ بود.

وزیر دفاع سابق آمریکا در واکنش به حملات هوایی اخیر به مراکز نفتی عربستان سعودی گفت جمهوری اسلامی کاری را ادامه می‌دهد که برای چهار دهه آن را انجام داده است.

جیم متیس روز یکشنبه ۳۱ شهریور در مصاحبه با شبکه ای‌بی‌سی گفت که جمهوری اسلامی همانند چهل سال گذشته یک نیروی بانفوذ بی‌ثبات‌کننده بوده است تا خاورمیانه را به آن شیوه‌ای که خودشان می‌خواهند پیش ببرند.

او افزود که آنها می‌خواهند در نقش رهبر ظاهر شوند و در سیاست خارجی شان به دنبال کنار زدن دیگران هستند. وی با تفکیک مردم ایران از رژیم حاکم بر این کشور، گفت که این رژیم دهه‌ها همین سیاست را دنبال کرده است.

ژنرال متیس با اشاره به کارنامه ایران در اقدامات خرابکارانه به توطئه سوءقصد به حان سفیر عربستان سعودی در آمریکا، حمله به سفارت‌خانه‌های ایالات متحده، و قتل نخست وزیر لبنان اشاره کرد و گفت این اقدامات رژیم ایران تازگی ندارد.

وی بار دیگر بر لزوم چندجانبه‌گرایی تاکید کرد و گفت: «ما به متحدان و شرکایمان نیاز داریم و وقتی به آنها نیاز دارید، باید این اعتماد را در آنها ایجاد کنید [تا بدانند] که ما راهبردی یکپارچه داریم.»

روز شنبه ۲۳ شهریور اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG