لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۲

سناتور دموکرات: ایران بازیگر بدی بوده، اما برابر دانستن آن با حوثی‌ها «ساده کردن» مسئله است


کریس مورفی نماینده ایالت کانتیکات از حزب دموکرات در سنای آمریکا - آرشیو
کریس مورفی نماینده ایالت کانتیکات از حزب دموکرات در سنای آمریکا - آرشیو

نماینده دموکرات ایالت کنتیکت در سنا اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در زمینه مسئول شناختن ایران در حملات حوثی‌ها به عربستان سعودی را «ساده کردن غیرمسئولانه» مسئله خواند.

سناتور کریس مورفی در حساب رسمی خود در توئیتر، با بازنشر توئیت روز شنبه ۲۳ شهریور آقای پمپئو، نوشت که سعودی‌ها و حوثی‌ها در حال جنگ هستند و در این جنگ سعودی‌ها به حوثی‌ها حمله می‌کنند و حوثی‌ها هم دست به حمله متقابل می‌زنند.

وی در ادامه، با بیان این که جمهوری اسلامی از شورشیان شیعه حوثی در جنگ یمن حمایت می‌کند و یک «بازیگر بد» بوده است، گفت اما موضوع به همین سادگی نیست و نمی‌‌توان حوثی‌ها را مساوی با ایران دانست.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، عصر شنبه ۲۳ شهریور در حساب توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این حملات از یمن انجام شده باشد.

گروه حوثی‌های یمن مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است. ایالات متحده می گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است و با حمایت از گروه های تروریستی مثل حزب الله و گروه های شورشی مثل حوثی‌ها موجب بی ثباتی در خاورمیانه می شود.

حوثی‌ها ماه‌‌‌ها است که با استفاده از موشک و پهپاد، به اهدافی در خاک عربستان سعودی حمله می‌کنند. عربستان سعودی از جمهوری اسلامی به عنوان عامل پشت‌پرده این حمله‌ها یاد کرده و ایران را به تجهیز نظامی حوثی‌ها متهم می‌کند.

مقام‌‌های آمریکا تاکنون در دو مراسم، بخشی از تجهیزات ارسالی جمهوری اسلامی برای حوثی‌های یمن را نمایش داده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG