لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۵

پرزیدنت ترامپ: ایران نسبت به قبل بسیار ضعیف‌تر شده و تغییر کرده است


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۳۰ مرداد در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگاران در کاخ سفید، در مورد بین مناسبات آمریکا و اسرائیل، بر پیوند بسیار قوی بین دولت خود و اسرائیل تاکید کرد.

پرزیدنت ترامپ از انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم و تایید حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان به عنوان اقدامات مهم دولت خود در ارتباط با اسرائیل نام برد و در ادامه نیز به تهدید ایران نیز اشاره کرد.

وی گفت: «ایران اکنون نسبت به قبل بسیار ضعیف‌تر شده و تغییر کرده است، و امیدوارم بتوانیم با آنها به نتیجه برسیم. باید دید که چه می‌شود ... هیچ رئیس جمهوری تاکنون حتی بخش کوچکی از کارهایی که من کرده‌ام را انجام نداده بود.»

پرزیدنت ترامپ یک سال پس از ورودش به کاخ سفید، با اعلام این که برجام در تضاد فاحش با منافع ملی آمریکا و متحدان منطقه ای آن است، از آن توافق خارج شد و در راستای کمپین فشار حداکثری، تحریم‌هایی که با اجرای برجام برداشته شده بود را دوباره به جریان انداخت.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال رژیم ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است. برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اواخر تیرماه گفته بود که پرزیدنت ترامپ در رسیدن به هدف تعیین شده مبنی بر تغییر دادن رفتار رهبران جمهوری اسلامی، مصمم و جدی است و رژیم ایران باید بسیار مراقب باشد.

فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا در عین حال اعلام کرده است که حاضر است بدون پیش‌شرط با مقامات ایران برای دستیابی به یک توافق جامع، به مذاکره بنشیند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG