لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۳

وزارت خارجه آمریکا با انتشار ویدئویی از «مبارزه زنان ایرانی» حمایت کرد


تصویری از فعالیت زنان در قبل از انقلاب سال ۵۷
تصویری از فعالیت زنان در قبل از انقلاب سال ۵۷

وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار یک ویدئوی دو دقیقه ای، ضمن یادآوری موارد نقض آزادی زنان در ایران از زمان انقلاب سال ۵۷، اعلام کرد از مبارزات زنان برای احقاق حقوق خود حمایت می کند.

در توئیت روز جمعه ۲۴ اسفند وزارت خارجه آمریکا آمده است: زنان در ایران زمانی از آزادی برخوردار بودند، اما بعد از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ تنها به دلیل آن که خواستار احترام و زندگی بهتر هستند، سرکوب، تبعید، زندانی و کشته شدند. زنان ایرانی به مبارزه برای حقوق خود ادامه می دهند و ایالات متحده به همراهی با آنها ادامه خواهد داد.

در این ویدئو با عنوان «از شاعر تا خلبان» که حساب توئیتری وزارت خارجه منتشر کرده، به زنان ایرانی قبل از انقلاب اشاره شده و آمده که آنها می توانستند آزادانه هر شغلی را انتخاب کنند. در این ویدئو به مهناز افخمی اشاره شد که نخستین «وزیر مشاور در امور زنان» بود.

این ویدئو همچنین به فرخ‌رو پارسا نخستین وزیر زن ایرانی و شیرین عبادی نخستین قاضی زن اشاره کرده است، که اولی در ایران اعدام شد و دومی بعد از سال‌ها ایران را ترک کرد.

در پایان ویدئو به اعتراضات یک سال اخیر زنان در ایران به حجاب اجباری اشاره شد و گفته شده آنها شایسته برخورد با احترام هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG