لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

کارشناس آمریکایی: قاسم سلیمانی بخشی از مبلغ ۱.۶ میلیارد دلاری تامین مالی شبه‌نظامیان شیعه را از عراق به سوریه انتقال خواهد داد ‌


مایک پریجنت، تحلیلگر ارشد مسائل خاورمیانه در اندیشکده هادسن، می‌گوید که در نتیجه تحریم‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده بر ایران حالا شاید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، مجبور شود برای تداوم اقدامات نظامی ایران در سوریه، از بخشی از دستمزدهایی که ایران همه ساله به شبه‌نظامیان شیعه عراقی می‌پردازد، استفاده کند.

آقای پریجنت در نشستی که به میزبانی آژانس رسانه‌های جهانی ایالات متحده به مناسبت آغاز‌ به‌کار شبکه خبری جدید فارسی زبان ۲۴ ساعته این آژانس به نام «صدای آمریکا ۳۶۵» در محل کنگره آمریکا برگزار شده بود، گفت: «قاسم سلیمانی چگونه در سوریه به عملیات [نظامی] ادامه می‌دهد؟ او ناچار است از بخشی از آن ۱.۶ میلیارد دلار وجوه پرداختی به حشد الشعبی استفاده کند.»

حشد الشعبی یک سازمان چترگونه [متشکل از چندین سازمان کوچک‌تر] است که عمدتا از شبه‌نظامیان شیعه تشکیل شده است؛ شبه‌نظامیانی که از سوی ایران پشتیبانی شده و در عراق و سوریه فعالیت می‌کنند.

خانم ستاره درخشش، رئیس بخش فارسی صدای آمریکا که ریاست شبکه صدای آمریکا ۳۶۵ را نیز بر عهده دارد، تاکید کرد، در حالی که اقتصاد کشور با مشکل رو‌به‌رو است «ایران همچنان سالانه ده‌ها میلیارد دلار در قالب ارائه کمک‌های اقتصادی و نظامی به رژیم بشار اسد، هزینه می‌کند.»

خانم درخشش گفت: «من به تازگی در حاشیه کنفرانسی در ورشو لهستان با آقای نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مصاحبه کردم. او به من گفت که ایران، به دلیل خشک شدن منابع پولی خود، اقداماتش در سوریه را کاهش داده است.»

آقای پریجنت می‌گوید که ایران به این دلیل از تامین مالی نیروهای نیابتی‌اش در منطقه کاسته است که «تحریم‌ها موثر واقع شده‌اند.»

آقای پریجنت گفت: «این همان نکته‌ای است که بنیامین نتانیاهو در رابطه با بالا رفتن هزینه حضور ایران در سوریه بیان کرده است. یکی از درس‌های مهمی که قاسم سلیمانی گرفت، این است که اسرائیل می‌تواند با مصونیت کامل اهداف نیروی قدس سپاه پاسداران را هدف قرار دهد و روسیه هیچ تمایلی به دفاع از این نهادها و نیروهای نیابتی ایران در جنوب سوریه ندارد؛ زیرا چنین کاری با منافع راهبردی روسیه همراستا نیست. سوریه هزینه‌ای داشته و آن هزینه، حمایتی بوده که روسیه از سلیمانی دریغ کرده است.»

اسرائیل اجرای صدها فقره حمله هوایی علیه مواضع نظامی ایران در سوریه و با هدف جلوگیری از انتقال محموله‌های جنگ‌افزار به گروه شبه‌نظامی شیعه حزب‌الله لبنان از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ تاکنون، را تایید کرده است.

در همین حال شرکت کنندگان در این نشست نسبت به تلاش احتمالی ایران برای روی آوردن به منابع دیگر جهت تامین مالی فعالیت‌های نظامی خود در خارج از آن کشور، هشدار دادند.

بهنام طالب‌لو، تحلیلگر ارشد مسائل ایران در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، گفت: «توان نیروی قدس تنها در مبالغ دریافتی این نیرو از ردیف بودجه دفاعی ایران خلاصه نمی‌شود؛ بلکه در درآمدهایی است که از اسکله‌‌های نامشروع تحت اداره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلیج فارس، از کسب‌وکارهای بازار سیاه، و از شرکت‌های صوری دریافت می کند.»

بنا بر برآوردهای انجام شده توسط مؤسسه پژوهش‌های صلح بین‌المللی استکهلم بر اساس داده‌های رسمی ایران، در سال ۲۰۱۷ بودجه نظامی ایران ۱۴.۵ میلیارد دلار (برابر با ۳.۱ درصد از تولید ناخالص آن کشور) بود.

آقای پریجنت گفت: «ایران تلاش می‌کند تا با رخنه کردن در اقتصاد عراق، تحریم‌های آمریکا را کم اثر کند.» وی هشدار داد که شرکت‌ها و شبه‌نظامیان وابسته به ایران ممکن است به منابع مالی بین‌المللی اختصاص‌یافته به امر بازسازی عراق و سوریه، دست یابند.

سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ برآورد کرد که بازسازی سوریه مبلغ ۲۵۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

به گفته آقای پریجنت، ایالات متحده باید به پیگرد آن دسته از نهادهای عراقی که از رعایت تحریم‌های آمریکا سرپیچی کرده‌اند، ‌ادامه دهد.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز سه‌شنبه یک گروه شبه‌نظامی عراقی مورد حمایت ایران به نام «حرکت النجباء» (اچ‌ای‌ان) و رهبر آن اکرم عباس الکعبی را مورد تحریم قرار داد. الکعبی بر روابط نزدیک این گروه شبه نظامی با قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، تاکید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG