لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۵

تلاش دولت ترامپ برای پایان مجازات همجنسگرایی؛ اشاره سفیر آمریکا در آلمان به خشونت جمهوری اسلامی


آقای گرنل (چپ) عالی ترین مقام دولت ترامپ است که صراحتا اعلام کرده همجنسگرا است.
آقای گرنل (چپ) عالی ترین مقام دولت ترامپ است که صراحتا اعلام کرده همجنسگرا است.

مقام های آمریکایی می گویند دولت ترامپ کارزار جهانی را به راه انداخته است تا به مجازات همجنسگرایی در کشورهایی که کماکان آن را غیرقانونی می دانند، پایان دهد.

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان، بلندپایه ترین عضو دولت ترامپ که آزادانه همجنسگرایی خود را اعلام کرده است، پیشتاز این تلاش دولت آمریکا است که سه شنبه شب در برلین آغاز می شود. فعالین جامعه دگرباشان جنسی از سراسر اروپا برای صرف شام و تعیین استراتژی به سفارت آمریکا در برلین دعوت شده اند.

از جمله کشورهایی که حقوق همجنسگرایان را نادیده می‌گیرد، جمهوری اسلامی ایران است که به تازگی یک مرد جوان همجنسگرا را اعدام کرد.

ریچارد گرنل به عنوان نماینده پرزیدنت ترامپ در ماههای اخیر تلاش زیادی انجام داد تا کشورهای اروپایی را به خروج از برجام و فشار و تحریم بیشتر تهران تشویق کند. هرچند دولت ترامپ در همراهی این کشورهای اروپایی برای فشار بر برنامه موشکی ایران موفق بود اما آنها همچنان در توافق هسته‌ای با ایران هستند و تلاش‌هایی برای حفظ روابط اقتصادی داشته اند.

ان‌بی‌سی در گزارش خود نوشت: گفتگو درباره مشکلات حقوق بشر در ایران یکی از موضوعاتی است که از حمایت گسترده در اروپا برخوردار است و می تواند به اروپا و آمریکا کمک کند تا درباره ایران بیشتر به هم نزدیک شوند. ریچارد گرنل ماه گذشته در واکنش به اعدام یک همجنسگرا در ایران آن را یک هشدار برای هر کسی دانسته بود که از حقوق ابتدایی حقوق بشر حمایت می کند.

ماه پیش آقای گرنل در نشریه بیل نوشت: این اولین بار نیست که رژیم جمهوری اسلامی یک مرد همجنسگرا را به بهانه های واهی اعدام می کند و متاسفانه آخرین بار هم نیست.

او گفته بود سیاستمداران، سازمان ملل متحد و دولت های دموکرات، دیپلمات‌ها و مردم خوب در هر جایی باید بلند و رسا درباره این مشکل سخن بگویند.

ان‌بی‌سی در گزارش خود اشاره کرده در حالی فشار بر ایران درباره نقض حقوق همجنسگرایان افزایش یافته که برخی کشورهای عرب نیز به حقوق آنها بی توجه هستند.

کشورهای منطقه خاورمیانه، آفریقا و حوزه کارائیب که همچنان همجنسگرایی را غیرقانونی می دانند، در کانون این تلاش دولت ترامپ قرار دارند.

یک مقام آمریکایی درگیر برنامه ریزی این رویداد می گوید: «این نگران کننده است که در قرن بیست و یکم، حدود ۷۰ کشور قوانینی دارند که دگرباشی جنسی را جرم دانسته و مجازات می کنند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG