لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۰

پمپئو: برای مهار برنامه موشکی ایران باید محدودیت‌های سخت‌تر را بازگردانیم


وزیر خارجه آمریکا در واکنش به تازه ترین آزمایش موشک ماهواره‌بر ایران، گفت: ما باید برای مهار برنامه موشکی ایران، محدودیت‌های سخت‌تر بین المللی را بازگردانیم.

مایک پمپئو پنجشنبه شب به وقت واشنگتن در توئیتی نوشت: تازه‌ترین آزمایش موشکی جمهوری اسلامی نشان می دهد که توافق ایران نمی‌تواند برنامه موشکی ایران را متوقف کند. ایران با افزایش توان موشکی خود، در حال سرپیچی از شورای امنیت سازمان ملل است.

رادیوی عمومی ملی آمریکا مشهور به ان پی آر روز چهارشنبه گزارش داد که تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که ایران بعد از تلاش ماه پیش، دوباره سعی به ارسال ماهواره به مدار زمین داشته است. تصاویر ماهواره‌ای از پایگاه فضایی امام خمینی در شمال ایران گرفته و به نوشته ان پی آر، این آزمایش نیز ناموفق بود.

بعد از این خبر ان پی آر، رابرت پالادینو سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۸ بهمن گفت از گزارش‌های مربوط به تلاش دوم ایران برای پرتاب ماهواره به فضا آگاه است.

وی اضافه کرد، واشنگتن همچنان از تهران می‌خواهد به فعالیت‌های غیرمتناسب با قطعنامه‌های سازمان ملل متحد، از جمله آزمایش موشک‌ ماهواره‌بر، پایان دهد.

ایران ماه گذشته تلاش کرد یک ماهواره را در مدار زمین قرار دهد، که موفق نشد. این اقدام با واکنش آمریکا و اروپا - که در مورد برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند - مواجه شد.

موشک‌های فضایی ایران، در رده موشک‌های بالستیک قرار می‌گیرند.

برنامه فضایی و نقش برجام

ایالات متحده می گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشک بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آن‌ها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آن‌ها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG