لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

گزارش «جامعه اطلاعاتی آمریکا» درباره تهدیدهای جهانی در ۴ بخش به ایران اشاره دارد (نسخه کامل)


۱۶ نهاد اطلاعاتی آمریکا جامعه اطلاعاتی ایالات متحده را تشکیل می دهند.
۱۶ نهاد اطلاعاتی آمریکا جامعه اطلاعاتی ایالات متحده را تشکیل می دهند.

دن کوتس، مدیر «اطلاعات ملی» آمریکا، روز سه شنبه ۲۹ ژانویه ۲۰۱۹، گزارش سالانه جامعه اطلاعاتی را به کمیته اطلاعات سنای ایالات متحده، ارائه داد.

جامعهٔ اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا شامل ۱۶ سازمان و آژانس مجزای اطلاعاتی است که ریاست آن بر عهدهٔ اداره‌کننده نهاد اطلاعات ملی است.

رئیس جامعه اطلاعاتی وظیفه جمع‌آوری اطلاعات از آژانس‌های مختلف و ارائه آنان به رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا را دارد.

در جلسه کنگره، علاوه بر دن کوتس، جینا هاسپل رئیس «سیا»، کریستوفر ری رئیس اف بی آی، ژنرال پل ناکازونه ردئیس سازمان امنیت ملی، رابرت کاردیلو رئیس سازمان آژانس ملی اطلاعات مکانی و ژنرال رابرت اشلی مدیر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا حضور داشتند و به سوالات سناتورها پاسخ دادند.

مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده می گوید تهدیدهای متوجه امنیت ملی آمریکا در سال میلادی پیش رو گسترش و تنوع خواهد یافت. این امر تا حدودی ناشی از چین و روسیه است که رقابت خود با ایالات متحده و متحدان سنتی و شرکایش را شدت خواهند بخشید.

این گزارش ۴۲ صفحه ای در دو بخش عمده تهیه شده است:

«تهدیدهای جهانی» که شامل ۱۰ سرفصل است: سایبر، عملیات نفوذ آنلاین و مداخله انتخاباتی، گسترش و تکثیر جنگ افزار کشتار جمعی، تروریسم، ضد اطلاعات، فناوری های نوظهور و منقطع و تهدیدها علیه رقابت پذیری اقتصادی، فضا و ضد فضا، جرایم سازمان یافته فرا ملی، اقتصاد و انرژی و امنیت انسانی.

«تهدیدهای منطقه ای» که شامل ۸ سرفصل است: چین و روسیه، شرق آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا، جنوب آسیا، روسیه و اوراسیا، اروپا، آفریقا و نیمکره غربی.

در مقدمه گزارش عنوان شده است: «مسائلی متنوع مانند رفتار خصمانه ایران، تعمیق تلاطم در افغانستان و ظهور ملی گرایی در اروپا به تنش ها دامن خواهد زد.»

بخش اول: امنیت سایبری

چین، روسیه، ایران و کره شمالی به شکل فزاینده ای در طیف گسترده ای از روش ها از عملیات سایبری برای تهدید توامان اذهان و دستگاه ها استفاده می کنند: سرقت اطلاعات، نفوذ بر شهروندان یا از هم گسیختن زیرساخت های حیاتی.

ایران به ارائه تهدید جاسوسی و حمله سایبری ادامه می دهد. ایران از تکنیک های سایبری به مراتب پیچیده تری برای جاسوسی استفاده می کند. ایران همچنین در صدد استقرار قابلیت های حملات سایبری است تا امکان حملات علیه زیرساخت های حیاتی ایالات متحده و کشورهای متحد را فراهم می کند. تهران از رسانه های اجتماعی برای هدف گرفتن مخاطبان آمریکایی و کشورهای متحد بهره می برد.

فعالان سایبری ایران مقام های دولت آمریکا، سازمان های دولتی و شرکت ها را برای دستیابی به اطلاعات هدف می گیرند و خود را در موقعیت عملیات سایبری برای آینده قرار می دهند.

ایران برای حملات سایبری علیه ایالات متحده و متحدان ما خود را آماده کرده است. ایران قابلیت این را دارد که موجب از هم گسیختگی های محلی و موقت شود. این عملیات می تواند شامل از هم گسیختن روند کار در شبکه یک شرکت بزرگ برای روزها و هفته ها باشد، چیزی شبیه حملات پاک کردن داده ها در حمله علیه چندین شبکه دولتی و بخش خصوصی عربستان سعودی در اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی.

عملیات نفوذ آنلاین و مداخله انتخاباتی

ایران که از کمپین های رسانه های اجتماعی برای هدف گرفتن مخاطبان در ایالات متحده و کشورهای متحد با پیام هایی هم سو با منافع خود استفاده کرده است، به استفاده از عملیات نفوذ آنلاین در راستای پیشبرد منافع اش ادامه خواهد داد.

این گزارش بر مبنای اطلاعات گردآوری شده تا ۱۷ ژانویه ۲۰۱۹ تهیه شده است.

بخش دوم: کشتار جمعی، تروریسم، ضد اطلاعات و انرژی

مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده می گوید ارزیابی ما کماکان این است که «ایران در حال حاضر فعالیت های کلیدی ساخت جنگ افزار هسته ای که به باور ما برای تولید یک بمب هسته ای لازم است را دنبال نمی کند». دن کوتس تصریح می کند «با این وجود، مقام های ایران به طور علنی تهدید کرده اند اگر ایران از مزایای محسوس تجاری و سرمایه گذاری که از توافق هسته ای انتظار می رفت برخوردار نشود، بعضی تعهداتشان بر مبنای برجام را معکوس کرده و فعالیت های هسته ای که برجام محدود کرده بود را از سر می گیرند».

دن کوتس، مدیر «اطلاعات ملی» آمریکا، روز سه شنبه ۲۹ ژانویه ۲۰۱۹، گزارش سالانه جامعه اطلاعاتی را به کمیته اطلاعات سنای ایالات متحده، ارائه داد.

گسترش و تکثیر جنگ افزار کشتار جمعی

مقام های ایران در ژوئن ۲۰۱۸، آمادگی برای توسعه قابلیت ساخت سنتریفیوژهای پیشرفته را که بر مبنای برجام مجاز است، آغاز کردند.

«سازمان انرژی اتمی ایران» در ژوئن ۲۰۱۸ اعلام کرد قصد دارد تولید هگزافلوراید اورانیوم طبیعی (یو اف ۶) را از سر بگیرد و زیرساخت های لازم برای توسعه ظرفیت غنی سازی در چارچوب برجام را آماده کند.

ایران به کار با دیگر کشورهای حاضر در برجام - چین، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا- در راستای یافتن راه هایی برای دریافت مزایای اقتصادی آن ادامه می دهد. ادامه اجرای برجام از سوی ایران زمان لازم برای تولید سوخت هسته ای مورد نیاز در یک جنگ افزار هسته ای را از چند ماه به یک سال رسانده است.

برنامه موشک های بالیستیک ایران که شامل بزرگترین زرادخانه موشک های بالیستیک در منطقه است کماکان تهدیدی برای کشورها در سراسر خاورمیانه محسوب می شود. فعالیت ایران بر روی یک پرتابگر فضایی، از جمله «سیمرغ»، زمان بندی رسیدن به موشک بالیستیک بین قاره ای را کوتاه تر می کند، زیرا پرتابگر فضایی و موشک بالیستیک بین قاره ای از فناوری مشابه ای استفاده می کنند.

ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ به این نتیجه رسید که ایران تعهداتش بر مبنای «کنوانسیون جنگ افزارهای شیمیایی» را نقض کرده است و ما همچنان نگران هستیم که ایران مواد شیمیایی مورد استفاده برای مقاصد تهاجمی می سازد و هنگام تصویب «کنوانسیون جنگ افزارهای شیمیایی» تمام قابلیت های قبلی اش در تولید جنگ افزار شیمیایی را اعلام نکرده بود.

تروریسم

ایران قریب به یقین به ساخت و حفظ قابلیت های تروریستی به عنوان گزینه ای بازدارنده یا برای تلافی جویی علیه دشمنان مورد نظرش ادامه خواهد داد.

بلژیک و آلمان یک توطئه محتمل وزارت اطلاعات ایران برای انفجار بمب در گردهمایی یک گروه اپوزیسیون در پاریس را در نیمه سال ۲۰۱۸ خنثی کردند. در این گردهمایی چهره های مطرح اروپایی و آمریکایی حضور داشتند.

ضد اطلاعات

ارزیابی ما این است که سرویس های اطلاعاتی ایران و کوبا به هدف گرفتن ایالات متحده که تهدید اصلی خود می بینند، ادامه خواهند داد. ایران کماکان شهروندان آمریکایی را به شکلی ناعادلانه بازداشت می کند و درباره پرونده رابرت لوینسون، افسر پیشین اف بی آی، حقایق را نگفته است.

اقتصاد و انرژی

چالش های تولید انرژی در بعضی کشورهای صادرکننده نفت به طور مشخص لیبی، نیجریه و ونزوئلا و همچنین کاهش صادرات نفتی ایران مزایای افزایش قیمت نفت برای آن کشورها را محدود می کند. عربستان سعودی، دیگر کشورهای صادر کننده نفت در خلیج فارس و روسیه می توانند از افزایش درآمدهای نفتی بهره ببرند، اما در عین حال ممکن است از اصلاحات اقتصادی که در دوره کاهش قیمت نفت شروع شد، عقب نشینی کنند.

بخش سوم: اهداف ایران در عراق، سوریه و یمن

مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده می گوید «آشوب سیاسی، شکنندگی اقتصادی و جنگ های داخلی و نیابتی احتمالا ویژگی های خاورمیانه و شمال آفریقا در سال جاری میلادی خواهند بود». دن کوتس تاکید دارد «منطقه در میانه یک صف بندی دوباره بر سر توازن قوای منطقه ای، ثروت، مدیریت منابع و روابط میان دولت ها و گروه های سیاسی غیر ملی و توده های مردمی است».

دن کوتس، مدیر «اطلاعات ملی» آمریکا، روز سه شنبه ۲۹ ژانویه ۲۰۱۹، گزارش سالانه جامعه اطلاعاتی را به کمیته اطلاعات سنای ایالات متحده، ارائه داد.

در این گزارش، در بخش «تهدیدهای منطقه ای» در سرفصل «خاورمیانه و شمال آفریقا» به تفصیل به ایران پرداخته شده است: «جاه طلبی های منطقه ای و بهبود قابلیت های نظامی ایران قریب به یقین منافع آمریکا را در سال پیش رو تهدید می کند. این امر ناشی از درک تهران از خصومت فزاینده آمریکا، عربستان سعودی و اسرائیل و همچنین ادامه ناامنی مرزی و نفوذ تندروها است.»

اهداف ایران در عراق، سوریه و یمن

ارزیابی ما این است که ایران در صدد این خواهد بود که دستاوردهایش در میدان نبرد در عراق و سوریه را به نفوذ بلندمدت سیاسی، امنیتی، اجتماعی و اقتصادی تبدیل کند و همزمان عربستان سعودی و امارات متحده عربی را با حمایت از حوثی ها در یمن تحت فشار بگذارد.

در عراق، شبه نظامیان شیعه موسوم به «حشد الشعبی» که مورد حمایت ایران قرار دارند همچنان تهدید اصلی علیه نیروهای آمریکا محسوب می شوند. انتظار می رود با فروکش کردن تهدید داعش علیه این شبه نظامیان، شکل گیری کامل دولت عراق، درخواست خروج آمریکا از عراق از سوی بعضی گروه های مورد حمایت ایران و رشد تنش میان ایران و ایالات متحده، تهدید «حشد الشعبی» علیه آمریکا افزایش یابد. ما همچنان هر نشانه ای حاکی از این که رژیم ممکن است به گروه های دست نشانده و شرکایش در عراق دستور حمله به منافع آمریکا را بدهد، زیر نظر داریم.

تلاش های ایران برای تحکیم نفوذش در سوریه و تجهیز حزب الله، حملات هوایی اسرائیل علیه مواضع ایران در خاک سوریه را در پی داشته است که تازه ترین نمونه اش در ژانویه ۲۰۱۹ رخ داد. این امر موید نگرانی فزاینده ما نسبت به چشم انداز بلند مدت نفود ایران در منطقه و خطر مناقشه ای است که به آن دامن می زند.

هدف از حملات تلافی جویانه موشکی و پهبادی ایران علیه اهداف داعش در سوریه، در پی حمله به رژه نظامی ایران در اهواز در ماه سپتامبر، به احتمال زیاد ارسال پیام به دشمنان بالقوه، نشان دادن عزم تهران در اقدام متقابل در صورت مورد حمله قرار گرفتن و نمایش قابلیت های بهبود یافته نظامی ایران و توان اعمال قدرت اش بود.

ایران به تلاش برای ایجاد پایگاه نظامی دائم و قراردادهای اقتصادی در سوریه ادامه می دهد و با وجود حملات اسرائیل به مواضع ایران در سوریه، احتمالا در پی حفظ شبکه ای از جنگجویان خارجی شیعه در آن جا است. ارزیابی ما این است که ایران از بروز یک مناقشه بزرگ نظامی با اسرائیل پرهیز می کند. با این وجود، حملات اسرائیل که منجر به وارد آوردن تلفاتی به ایرانی ها شده است، احتمال تلافی جویی متعارف ایران علیه اسرائیل را افزایش می دهد. ایران به دنبال حمله قبلی اسرائیل به نیروهای ایران در «پایگاه هوایی تیاس» در سوریه، در ماه مه ۲۰۱۸، از پایگاه نیروهای ایران در سوریه به بلندی های جولان موشک شلیک کرد.

حمایت ایران از حوثی ها در یمن شامل ارائه موشک های بالیستیک خطر تشدید مناقشه را به همراه دارد و تهدیدی جدی علیه شرکا و منافع آمریکا در منطقه محسوب می شود. ایران به ارائه کمک هایی که امکان حمله حوثی ها با موشک های بالیستیک و پهباد به کشتی ها در نزدیکی «تنگه باب المندب»، اهداف زمینی در عمق خاک عربستان سعودی و امارات متحده عربی را فراهم می کند، ادامه می دهد.

بخش چهارم: سیاست داخلی، نوسازی نظامی

مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده می گوید «تندروهای رژیم در به چالش کشیدن رقبای میانه رو جسارت بیشتری نشان خواهند داد و این کار را با تضعیف تلاش های آن ها برای اصلاحات داخلی و فشار در راستای اتخاذ موضع تخاصمی تر در برابر ایالات متحده و متحدانش انجام می دهند». دن کوتس معتقد است «حسن روحانی، رئیس جمهوری میانه رو، با اتخاذ موضع خصمانه تر در برابر واشنگتن مورد تمجید تندروها قرار گرفته است، اما کماکان برای رسیدگی به نارضایی عمومی جاری مشکل خواهد داشت».

دن کوتس، مدیر «اطلاعات ملی» آمریکا، روز سه شنبه ۲۹ ژانویه ۲۰۱۹، گزارش سالانه جامعه اطلاعاتی را به کمیته اطلاعات سنای ایالات متحده، ارائه داد.

سیاست داخلی

اعتراضات سراسری که عمدتا بر شکایات اقتصادی تمرکز دارد، همچنان توجه ها را به ضرورت اصلاحات اقتصادی عمده و انتظارات بی پاسخ مانده بیشتر ایرانی ها جلب کرده است. ما انتظار ناآرامی های بیشتری را در ماه های پیش رو داریم، اگر چه اعتراضات همچنان هماهنگ نشده و بدون رهبری مرکزی یا حمایت عمده گروه های بزرگ قومی و سیاسی خواهد بود. ارزیابی ما این است که تهران آماده اتخاذ تدابیر امنیتی شدیدتری در واکنش به تجدید اعتراضات است، هر چند استفاده از نیروهای غیرمهلک را ترجیح می دهد.

با توجه به فساد فراگیر، بخش بانکی ضعیف و شرایط تجاری که مشوق سرمایه گذاری خارجی و تجارت نیست، قابلیت حسن روحانی در اصلاح اقتصادی همچنان محدود است.

نوسازی نظامی و رفتار

ایران به ساخت قابلیت های نظامی که نیروهای آمریکا و متحدان آمریکا در منطقه را تهدید می کند، ادامه می دهد. ایران همچنین ممکن است موجب مزاحمت بیشتر برای ناوگان جنگی آمریکا و متحدان و شناورهای بازرگانی در خلیج فارس، تنگه هرمز و خلیج عمان شود.

ایران به ساخت، توسعه و استقرار طیفی از قابلیت های نظامی ادامه می دهد که امکان هدف گرفتن مواضع نظامی آمریکا و متحدانش در منطقه و از هم گسیختن ترافیک در تنگه هرمز را فراهم می کند. این سیستم ها شامل موشک های بالیستیک، قایق های انتحاری، مین های دریایی، زیردریایی، اژدر، پهبادهای مسلح، موشک های کروز ضد کشتی و زمینی، موشک های بالیستیک ضد کشتی و دفاع هوایی است. ایران بزرگترین زرادخانه موشکی در خاورمیانه را دارد و می تواند اهدافی در ۲ هزار کیلومتری مرز ایران را هدف قرار دهد. سیستم موشکی «اس ای ۲۰ سی سم» که روسیه در سال ۲۰۱۶ به ایران تحویل داد، پیشرفته ترین سیستم دفاع هوایی دوربرد است. ایران همچنین موشک های میان برد «سم» را در داخل تولید می کند و موشک های میان برد «سم» را در دست ساخت دارد.

ایران در سپتامبر ۲۰۱۸، گروه های کرد در عراق و داعش در سوریه را با موشک های بالیستیک در واکنش به حملاتی درون ایران هدف گرفت. این حملات نمایش افزایش دقت موشک های ایران و همچنین قابلیت ایران در استفاده از پهباد به طور همزمان با موشک های بالیستیک بود.

ارزیابی ما این است که تعامل غیرحرفه ای نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با کشتی های آمریکا در خلیج فارس که طی سال گذشته فروکش کرده بود، ممکن است اگر ایران در پی نمایش قدرت در واکنش به فشارهای آمریکا باشد، دوباره از سر گرفته شود. بیشتر تعامل های سپاه با ناوگان آمریکا حرفه ای است، اما در سال های اخیر نیروی دریایی سپاه ناوگان ایالات متحده در خلیج فارس را به چالش کشیده و در نزدیکی ناوهای هواپیمابر آمریکا پهباد به پرواز درآورده است. از این گذشته، رهبران ایران از ماه ژوییه تهدید کرده اند در واکنش به تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران تنگه هرمز را می بندند.

این گزارش بر مبنای اطلاعات گردآوری شده تا ۱۷ ژانویه ۲۰۱۹ تهیه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG