لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۸

کارمند تلویزیون برون مرزی جمهوری اسلامی امروز در آمریکا به دادگاه می‌رود


«مرضیه هاشمی» خبرنگار آمریکایی که در ایران برای تلویزیون دولتی انگلیسی زبان پرس تی وی کار می کرد و اخیرا به گزارش این تلویزیون در جریان سفری به آمریکا توسط اف‌بی‌آی در فرودگاه بین‌المللی سنت لوئیس بازداشت شده است، انتظار می رود امروز با حضور در دادگاهی در واشنگتن از دلائل توقیف و وضعیت خود با خبر شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اف‌بی‌آی هنوز در باره پرونده خانم هاشمی توضیحی نداده است اما پرس تی وی روز چهارشنبه اظهارات پسرش را نقل کرد که گفته بازداشت او در چارچوب پروندهای جنایی به عنوان یک شاهد عینی انجام گرفته است.

رویترز می گوید قوانین فدرال به دولت اجازه می دهد در صورتی که ثابت کند شهادت یک شاهد مرتبط با یک پرونده جنائی را نمی تواند از طریق احضار به دادگاه تضمین کند، او را بازداشت کند.

پرس تی وی که از خانم هاشمی به عنوان گوینده و مستند سازی نام می برد که بیش از یک دهه در ایران بوده است، می گوید وی در آمریکا پس از تولد، «ملانی فرانکلین» نامیده می شد اما بعدا هنگامی که به دین اسلام گروید نام خود را نیز عوض کرد.

به گزارش پرس تی وی او برای دیدار از خانواده اش به آمریکا سفر کرده بود.

کمیته دفاع از حقوق روزنامه نگاران مستقر در نیویورک نیز که خواستار آن شده است وزارت دادگستری آمریکا هر چه زودتر دلیل بازداشت خانم هاشمی را اعلام کند، می گوید جمهوری اسلامی ایران اغلب خبرنگاران را زندانی می کند و هم اکنون ایران دست کم هشت نفر را در ارتباط با کارشان در زندان دارد.

خبرگزاری رویترز می گوید جمهوری اسلای ایران چند ایرانی دارای تابعیت مضاعف از آمریکا، بریتانیا، اتریش، کانادا و فرانسه را به اتهام های گوناگون از جمله جاسوسی و همکاری با دولت های متخاصم زندانی، کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG