لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

دیدگاه| یادداشت عضو کنگره؛ عقب راندن جمهوری اسلامی به چیزی بیش از تحریم نیاز دارد


یادداشت «تد پو» نمایده جمهوریخواه در کنگره آمریکا در روزنامه تایمز اسرائیل

در سرتاسر خاورمیانه اوباش مسلح مورد پشتیبانی ایران با تحکیم بخشیدن به موقعیت خود به تضعیف نهادهای دموکراتیک مشغولند، در تدارک جنگ علیه امریکا و متحدانش به انبار کردن سلاح ادامه می دهند. البته اینها هیچ کدام تازگی ندارد.

بیش از یک دهه است ایران در تدارک شکل دادن به لژیونهای خارجی ست که با بهره گیری از فساد ویرانگر و بی ثباتی منطقه، میلیونها انسان را به متابعت از حاکمان تهران وادار می کنند.

برای بازپس گرفتن مواضعی که تهران و دست نشاندگانش در منطقه طی سالها تصرف کرده اند علاوه بر تحریمهای آمریکا باید واشنگتن و متحدانش از این حد فراتر بروند.

«ناتان سیلز» هماهنگ کننده فعالیتهای ضد تروریسم در وزارت خارجه آمریکا در کنگره شهادت داد که ایران سالانه بیش از یک میلیارد دلار به دست نشاندگانش، گروه های تروریست در خاور میانه کمک می کند.

حرکت ایران در مسیر تروریسم با صرف کمترین هزینه انجام می شود. با سلاحهای کم هزینه، توسل به خشونت و اجبار، اطلاع رسانی غلط، و دست زدن به جرم و جنایت هدفش را به پیش می برد.

اسرائیل البته در برابر فعالیتهای تجاوزکارانه تهران دست روی دست نگذاشته و از سال ۲۰۱۳ مدام ده ها کاروان حمل سلاح از ایران به مقصد حزب الله لبنان و بلندیهای جولان را هدف قرار داده است اما حوزه عملیات اسرائیل محدود است.

به تازگی ایران در عراق و سوریه اقدام به مستقر کردن موشکهای بالیستیک کرده که می تواند اسرائیل، عربستان سعودی و نیروهای آمریکائی در منطقه را هدف قرار دهد.

یافتن و نابود کردن این سلاحها چالش بزرگی برای اسرائیل است و آمریکا باید جلو اقدامهای ایران در این عرصه ها را بگیرد و با تقویت متحدان منطقه ای عزم و اراده واشنگتن در مقابله با تهران را نشان دهد.

در مسیر رویاروئی با این چالشها آمریکا با گزینشهای بس دشواری رو به رو است.

اگر به واقع جلوگیری از توسعه طلبی ایران هدف و استراتژی آمریکا است باید به متحدان منطقه ای تعهدمان را نشان بدهیم. بگوئیم آماده مقابله با ایران هستیم. در این فاصله و تا آن زمان توفان، قدرت می گیرد و آمریکا را به جنگی دشوار و گزیر ناپذیر می کشاند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG