لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

وزارت خارجه آمریکا سازمان مردم نهادی را که به ایران و حماس کمک کرده است تامین مالی می کند


آقای طالبلو می گوید ادامه تامین مالی «ان پی اِی» وقتی سازمان های صاحب صلاحیت دیگری وجود دارد، پیامی غلط می فرستد.
آقای طالبلو می گوید ادامه تامین مالی «ان پی اِی» وقتی سازمان های صاحب صلاحیت دیگری وجود دارد، پیامی غلط می فرستد.

گزارشی از سوزان کربتری در نشریه واشنگتن فری بیکن

«اداره امور سیاسی و نظامی وزارت خارجه آمریکا» به ارائه مستقیم دهها میلیون دلار به یک سازمان مردم نهاد ادامه می دهد که ۲ میلیون دلار جریمه پرداخت کرده است و اذعان دارد که کمک هایی به ایران، حماس و دیگر گروه هایی ارائه داده که آمریکا آنها را تروریست یا وابسته به تروریست ها محسوب می کند.

قراردادهای پر سود برای گردآوری بمب های دست ساز و دیگر بمب ها، با وجود سیاست های شدیدتر دولت ترامپ علیه ایران و تعهد به پیگیری کارزار فشار حداکثری دیپلماتیک و مالی علیه تهران و گروه های تروریستی وابسته اش، ادامه داشته است.

«کمک مردم نروژ» موسوم به «ان پی اِی»، سازمان مردم نهاد مستقر در اسلو که قویا با اتحادیه های کارگری در ارتباط است، دست کم ۶ سال با «سازمان آمریکایی توسعه بین المللی» و این اواخر با وزارت خارجه آمریکا برای خنثی کردن مین و جمع آوری بمب های منفجر نشده در اطراف جهان همکاری داشته است.

در ماه آوریل، «ان پی اِی» با پرداخت ۲ میلیون دلار در یک شکایت حقوقی با وزارت دادگستری آمریکا به مصالحه رسید. این سازمان مردم نهاد نروژی در بودجه هایی که از «سازمان آمریکایی توسعه بین المللی» دریافت کرده بود، از اعلام فعالیت هایش در ایران و با دیگر گروه های منع شده از سوی آمریکا در سودان طفره رفته بود.

این گروه اذعان کرده است که مقررات دریافت کمک های مالی از آمریکا را با کوتاهی در توضیح فعالیت های خنثی سازی مین در ایران طی سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ و برگزاری کارگاههایی برای جوانان در «نوار غزه» با حضور مقام های ارشد حماس و جبهه آزادییخش فلسطینی زیر پا گذاشته است.

با وجود مصالحه بر سر این تخلفات، «سازمان آمریکایی توسعه بین المللی» و «اداره امور سیاسی و نظامی وزارت خارجه آمریکا» به ارائه کمک های مالی بلاعوض به «ان پی اِی» برای پروژه های بشردوستانه و پاکسازی مین ادامه می دادند.

«ان پی اِی» کماکان یکی از هشت شرکتی است که در فهرست وزارت خارجه آمریکا از سازمان های جمع کننده بمب های دست ساز داعش در عراق قرار دارد.

این سازمان در پاییز سال جاری ۴.۷ میلیون دلار دیگر برای این پروژه ها دریافت کرده بود.

وزارت خارجه آمریکا از سال ۲۰۱۵ حدود ۱۷۶ میلیون دلار صرف پاکسازی عراق از بمب های دست ساز کرده است.

بهنام طالبلو، کارشناس امور ایران در «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، می گوید ادامه تامین مالی «ان پی اِی» وقتی سازمان های صاحب صلاحیت دیگری وجود دارد پیامی غلط می فرستد: «در میان عناصر سیاست دولت آمریکا در فشار بر ایران، جنبه منطقه ای نیاز به کار بیشتری دارد. بنا بر این دشوار بتوان فشار حداکثری را در حالی توجیه کرد که واشنگتن پای نهادهایی ایستاده که پیشتر با فعالیت هایشان در ایران سازمان های آمریکایی را گمراه کرده اند. اکنون زمان اتخاذ سیاست های خلاقانه ای برای دور کردن عراق از ایران است. واشنگتن با تکیه بر نهادهایی که با ایران کار کرده اند، به دست خودش پیامش را تضعیف می کند.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG