لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۸

مدیر پیشین سی آی ای: جمهوری اسلامی تا انتخابات ۲۰۲۰ دوام می‌آورد


گزارشی از یونا جرمی باب در روزنامه جروزالم پست

مدیر پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سی آی ای)، و آژانس امنیت ملی ایالات متحده (ان اس ای) در مصاحبه ای با جروزالم پست می گوید رویکرد ایران به مناقشه هسته ای کنونی به نظر می رسد از سر گذراندن دولت ترامپ باشد: «آن چه به نفع ایرانی ها است حفظ ثبات در وضعیت جاری است. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی همه کار ممکن برای ایجاد انحراف و شکاف برای آن ها انجام می دهد. آمریکا از حمایت از جنگ در یمن عقب می کشد. اروپایی ها همچنان از خروج آمریکا از توافق هسته ای ناخشنودند.»

مایکل هیدن می افزاید «آمریکا به هشت کشور معافیت هایی» از تحریم های ثانویه اش داده است «تا زمان بیشتری برای جایگزین کردن نفت ایران داشته باشند».

هیدن می گوید برای پرهیز از وضعیت کنونی که «به سود ایران است و در آن تهران، چهره دردسرسازی از خود ارائه نمی دهد» آن طور که ترامپ عمل کرد، توافق هسته ای را با وجود ایرادهای چشمگیرش پاره نمی کرد.

مایکل هیدن که ژنرال چهار ستاره نیروی هوایی آمریکا بوده، معتقد است: «ما دو سال تا انتخابات ریاست جمهوری فاصله داریم. ایران می تواند تا ۲۰۲۰ دوام بیاورد ببیند چه می شود.»

به باور هیدن ماندن ایران در توافق هسته ای به متغیرهای فراوانی بستگی دارد.

مایکل هیدن که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ مدیریت سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا را برعهده داشت، می گوید روابط ایالات متحده با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی همان اهمیت حیاتی رابطه با کشور عربستان سعودی را ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG