لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

دیدگاه| سرمقاله روزنامه وال استریت جورنال: تحریم های جدید ایران


منبع: روزنامه وال استریت جورنال

یکی از گلایه های جناح راست از نرمش دولت ترامپ در برابر ایران، بر سر معاف کردن هشت کشور از تحریم های نفتی آمریکا است. دولت آمریکا نمی گوید این هشت کشور کدام اند، اما منابع آگاه می گویند این معافیت ها از جمله شامل ژاپن، کره جنوبی، چین و هند می شود. این امر به دو متحد ما - کره جنوبی و ژاپن - که می کوشند طی زمان از وابستگی شان به نفت ایران کم کنند فرصتی می دهد.

هند و چین مایه تاسف اند، اما مستثنی کردن آنها از تحریم ها برای پایین نگاه داشتن قیمت نفت مهم است. با ادامه افزایش تولید نفت آمریکا به منظور جبران کمبود ناشی از ایران، کاخ سفید فشار بر تهران را به تدریج افزایش خواهد داد.

گلایه دیگر جناح راست از نرمش وزارت خزانه داری آمریکا در برابر «سوئیفت» است. دولت ترامپ به جای قطع کامل مبادلات بین المللی مالی با ایران به «سوئیفت» اجازه داده مبادلات مالی برای مقاصد بشردوستانه مانند تجارت دارو و غذا ادامه پیدا کند.

در عین حال، استیون منوشن، وزیر دارایی آمریکا، می گوید «سوئیفت» باید ارتباط خود با هر نهاد مالی ایرانی که آمریکا آن را تحریم می کند به سرعت قطع کند تا هدف تحریم قرار نگیرد. این امر به نشان دادن این که هدف تحریم ها رژیم است نه مردم ایران، کمک می کند. تنها مساله این است که آمریکا باید کانال های بشردوستانه «سوئیفت» را زیر نظر داشته باشد تا تهران از آن برای مقاصد دیگر سوء استفاده نکند.

آمریکا قابلیت تشدید بیشتر تحریم ها طی ماه های آینده را برای خود محفوظ نگه داشته است، اما اقدام دوشنبه آمریکا، رهبران حاکم در تهران را از پول نقد بیشتر برای ماجراجویی های خارجی محروم می کند. اروپا اگر واقعا خواهان جلوگیری از یک ایران مسلح به جنگ افزار هسته ای است، باید در مقاومت خود بازنگری کرده و برای آوردن ایران به میز مذاکره با آمریکا همکاری کند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG